Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 19 listopada 2019
  • wyświetleń: 919

Jak wybrać dobry akumulator samochodowy?

Materiał partnera:

Na ogół właściciel samochodu raz na kilka lat musi zakupić nowy akumulator. Jednak wybór wcale nie jest prosty. Jak zatem nie popełnić błędu, który może sporo kosztować? Czym należy się w tym przypadku kierować? Poniżej przedstawiamy garść porad odnośnie tego, czym się kierować podczas zakupu akumulatora samochodowego.

Jak wybrać dobry akumulator samochodowy?


Rodzaje akumulatorów samochodowychNa rynku dostępnych jest obecnie wiele akumulatorów, które różnią się między sobą zastosowaną technologią czy parametrami technicznymi. Najbardziej klasyczne są akumulatory z płynnym elektrolitem (kwasowo-ołowiowe). Posiadają one ołowiane ogniwa galwaniczne zalane roztworem kwasu siarkowego. Stosowane są w starszych samochodach. Dostępne są w wersji obsługowej lub bezobsługowej. W przypadku tych pierwszych konieczne jest regularne kontrolowanie stanu i ilości elektrolitu.

Akumulatory żelowe posiadają elektrolit w formie żelu krzemionkowego. Cechują się one większą pojemnością. Stosowane są więc wszędzie tam, gdzie niezbędne jest długotrwałe zasilanie. Sprawdzają się w przypadku pojazdów terenowych. Ostatnim rozwiązaniem są akumulatory AGM, w których żel zastąpiono włóknem szklanym nasączonym elektrolitem.

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?Kupując akumulator w sklepie iParts.pl lub gdziekolwiek indziej, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jego pojemność. Parametr ten określa ilość energii dostarczanej przez akumulator aż do momentu jego całkowitego rozładowania. W przypadku zakupu urządzenia o pojemności o wiele większej niż ta, która jest zalecana przez producenta, dojść może do ciągłego niedoładowania. Jeśli natomiast akumulator ma zbyt małą pojemność, może nie dysponować odpowiednią ilością energii, potrzebnej do uruchomienia silnika samochodowego.

Poza tym akumulator nigdy nie może być większy niż miejsce przeznaczone do jego montażu. Warto też zwrócić uwagę na prąd rozruchowy określający szczytowe natężenie danego akumulatora. Im większy prąd rozruchowy cechuje akumulator, tym więcej energii w krótkim czasie jest on w stanie dostarczyć do rozrusznika.

Jak dbać o akumulator w swoim samochodzie?W przypadku akumulatorów bezobsługowych sprawa jest prosta. Wszystko zależy od producenta i żywotności danego produktu. Jeżeli jest to urządzenie wysokiej klasy, tak naprawdę wystarczy raz na czas sprawdzić napięcie. Inaczej jest przy akumulatorach klasycznych. Tutaj bowiem trzeba kontrolować poziom elektrolitu i w razie potrzeby go uzupełniać. Poza tym zawsze akumulator powinien być czysty. Ewentualne zabrudzenia powodować mogą bowiem mikrozwarcia, co znacznie przyspiesza proces rozładowywania baterii. W praktyce odpowiednie napięcie ładowania powinno wynosić od 13,8 do 14,4 V.

Okazuje się, że zakup odpowiedniego akumulatora - na przykład w sklepie iParts.pl - wcale nie jest sprawą prostą. Można skorzystać z instrukcji obsługi swojego auta czy katalogów tematycznych. Zawsze też można poprosić o radę doświadczonego sprzedawcę. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które na temat mechaniki samochodowej mają niewielkie pojęcie.