Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 19 listopada 2019
  • wyświetleń: 2645

Rocznica dziecięcej psychiatrii w Szpitalu Pediatrycznym

Rok temu w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej uruchomiono Całodobowy Oddział Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Minione dwanaście miesięcy pokazało, że taki oddział był bardzo potrzebny na medycznej mapie Podbeskidzia.

Rocznica dziecięcej psychiatrii w Szpitalu Pediatrycznym · fot. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej


18 listopada Całodobowy Oddział Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej obchodził rocznicę powstania. Znajduje się on na 1. piętrze szpitalnego pawilonu nr 5, który w ostatnich latach przeszedł gruntowną modernizację. Na parterze tego pawilonu funkcjonuje Dzienny Oddział Psychiatrii Dzieci i Młodzieży oraz Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Gdy w listopadzie 2018 roku w bielskim szpitalu dziecięcym uruchomiono nowy oddział psychiatryczny to zapełnił się on w ciągu zaledwie kilku dni. Przez minione 12 miesięcy przyjęto tam łącznie 260 pacjentów oraz przeprowadzono około 300 konsultacji. Prócz tego, personel medyczny z tego oddziału przeprowadził kilkadziesiąt konsultacji pacjentów innych oddziałów Szpitala Pediatrycznego.

- Te liczby jasno dowodzą, że taki oddział był w południowej części województwa śląskiego bardzo potrzebny i dobrze się stało, że jesienią ubiegłego roku nasze wyjątkowo długie starania o zakontraktowanie tego typu usług zakończyły się pozytywnym finałem - mówi Czesław Kapała, zastępca dyrektora Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Wśród pacjentów bielskiej psychiatrii w ciągu pierwszego roku jej funkcjonowania dominowali młodzi mieszkańcy Bielska-Białej oraz powiatów bielskiego, cieszyńskiego i pszczyńskiego. Ale w Całodobowym Oddziale Psychiatrii Dzieci i Młodzieży hospitalizowano także pacjentów z innych stron Polski, na przykład z Warszawy i Krakowa.

Rocznica dziecięcej psychiatrii w Szpitalu Pediatrycznym
Rocznica dziecięcej psychiatrii w Szpitalu Pediatrycznym · fot. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej


- Najczęściej przyjmowano na oddział młodzież w wieku od 14 do 16 lat. Nasz najmłodszy pacjent miał zaledwie 6 lat, najstarszy obchodził w oddziale swoje 18. urodziny. Wśród schorzeń dominowały zaburzenia depresyjne, zaburzenia zachowania oraz zaburzenia emocjonalne. W ciągu minionych 12. miesięcy trafiło do nas 101 pacjentów z aktywnymi myślami samobójczymi, z czego 47 po próbach samobójczych - informuje Agnieszka Pawełko, pielęgniarka oddziałowa Całodobowego Oddziału Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży. Dodaje ona, że młodymi pacjentami tego oddziału opiekuje się wykwalifikowany personel lekarsko-pielęgniarsko-terapeutyczny wspierany przez wolontariuszy, między innymi z Książnicy Beskidzkiej. Prócz tego, dwa razy w miesiącu porad pacjentom i ich opiekunom udziela tam Pani Agata Jakubowska - Rzecznik Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego, pracownik Biura Rzecznika Praw Pacjenta.

- Nasze starania o uruchomienie tego oddziału trwały blisko dziesięć lat, a miniony rok dobitnie udowodnił, że był on niezwykle potrzebny. To prawdziwy strzał w dziesiątkę. I myślę, że przed nami procedura zmierzająca do rozszerzenia możliwości medycznych tego oddziału, bo potrzeb jakie przynoszą obecne realia, w których depresja sieje wśród młodych ludzi prawdziwe spustoszenie, jest naprawdę ogrom. Zrobimy więc wszystko, aby psychiatria dziecięca w Szpitalu Pediatrycznym mogła się rozwijać - deklaruje starosta bielski Andrzej Płonka, któremu podlega dziecięcy szpital w Bielsku-Białej. Bielskie starostwo jest organem założycielskim Szpitala Pediatrycznego.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.