Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

 • 18 listopada 2019
 • wyświetleń: 2338

Jak skutecznie zabezpieczyć komputer przed wirusami?

Materiał partnera:

Domowa sieć internetowa i urządzenia, za pośrednictwem których z niej korzystamy powinny być zabezpieczone przed wirusami i atakami hakerskimi. Jak jednak to zrobić? Czy dobry antywirus ochroni komputer przed niepożądanym oprogramowaniem? Jak chronić dane, które przechowujemy na komputerze. Poniżej prezentujemy kilka rad, które powinny rozwiać te wątpliwości.

Jak zabezpieczyć komputer przed wirusami


Odpowiedni dostawca InternetuOd tego, jakiego dostawcę Internetu wybierzemy, zależy bardzo dużo. Poza jakością łącza i brakiem ewentualnych przerw w dostępie do sieci, dobry dostawca może nam również zaoferować:

 • wykwalifikowany i rzetelny serwis;
 • całodobową infolinię mającą dostęp do najważniejszych informacji związanych z zakupioną usługą;
 • prywatność i szyfrowanie wyszukiwanych przez nas informacji;
 • możliwie bezpieczne łącza.


Teoretycznie im większy dostawca usług internetowych, tym bardziej narażony na ataki hakerskie czy DDoS. W praktyce jednak infrastruktura, jaką dysponują duzi dostawcy, jest zazwyczaj dość dobrze przystosowana do tego, aby zminimalizować ewentualne szkody powstałe podczas ataku hakerów.

Oczywiście nawet najbardziej znani giganci branży telekomunikacyjnej czy najwięksi dostawcy hostingu nie są całkowicie odporni na cyberataki, tym niemniej potrafią sobie poradzić z tego rodzaju zagrożeniem oraz jego konsekwencjami o wiele lepiej, niż niewielkie firmy.

Zabezpieczenie routeraOdpowiednio zabezpieczony router jest jedną z najważniejszych barier chroniących użytkowników domowego Internetu przed atakiem z zewnątrz. Dobrze, aby był to jakościowy, odpowiednio skonfigurowany sprzęt, szczególnie wtedy, gdy otrzymujemy go od dostawcy w pakiecie z zakupioną usługą internetową. Co jednak w sytuacji, gdy mamy wątpliwości co do bezpieczeństwa naszego routera i chcemy zaradzić temu problemowi?

Rozwiązania są dwa:

 • Skontaktować się ze specjalistą i poprosić o dokładne sprawdzenie wszystkich najważniejszych potencjalnych słabych punktów w naszym routerze.
 • Jeżeli mamy dane dostępowe do urządzenia, warto sprawdzić je we własnym zakresie.


Poza tym warto podjąć następujące zadania:

 • Zmiana domyślnych loginu oraz hasła do routera na własne, najlepiej zawierające cyfry, znaki specjalne, a także wielkie oraz małe litery.
 • Zmiana domyślnych haseł do naszych sieci domowych. Jeżeli jest taka możliwość, to warto stworzyć przynajmniej trzy sieci: jedną domową w częstotliwości 5 GHz, jedną domową w częstotliwości 2,4 GHz oraz jedną specjalną dla gości, również w częstotliwości 2,4 GHz. Dobrze, gdy wszystkie sieci są zabezpieczone w standardzie WPA2, hasła do nich również powinny być zbudowane z cyfr, liter i znaków specjalnych.
 • Wyłączenie możliwości zdalnego połączenia z routerem z dowolnego miejsca w świecie. Optymalnym rozwiązaniem jest w tym przypadku zezwolenie na połączenie z urządzeniem wyłącznie w sieci lokalnej.
 • Można również pokusić się o zmianę adresu LAN IP routera, a także ustalenie, jakie adresy IP znajdujące się w danym momencie w sieci lokalnej mogą mieć dostęp do interfejsu urządzenia. Warto jednak pamiętać, że na komputerach należy ręcznie ustawić stałe adresy IP, ponieważ w przeciwnym wypadku zalogowanie do routera będzie niemożliwe.
 • Wyłączenie kilku dodatkowych funkcji, takich jak WPS, UPnP czy Telnet również nie powinno zaszkodzić.
 • Należy także pamiętać o aktualizowaniu oprogramowania routera, przy czym tutaj należy uważać i na wszelki wypadek wykonać kopię zapasową ustawień tego urządzenia.


Powyższe działania powinny być wystarczające w zasadzie w każdej sieci domowej.

Oczywiście nawet najlepsze zabezpieczenie routera może okazać się niewystarczające, jeżeli:

 • nie będziemy korzystać z odpowiedniego oprogramowania antywirusowego;
 • nie będziemy uważać, z jakich stron korzystamy i jakie pliki otwieramy na swoim komputerze.


Ale o tym piszemy poniżej.

Zabezpieczenie komputera oraz urządzeń mobilnychKwestia antywirusów na komputerach osobistych oraz urządzeniach mobilnych, szczególnie tych wyposażonych w któryś z systemów Windows/Android/iOS, jest bardzo mocno dyskutowana przez kilka ostatnich lat. Coraz częściej słychać głosy, że obecny model zabezpieczeń jest anachroniczny oraz generalnie nieprzyjazny użytkownikowi - i najwyższa pora go zmienić. Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić.

Niestety, zanim nowe rozwiązania dotyczące internetowego bezpieczeństwa staną się powszechne, nie pozostaje nam nic innego, jak stosowanie się do zasady bardzo ograniczonego zaufania. Owszem, dostępne dzisiaj zabezpieczenia, chociażby te w systemie Windows 10, są o wiele bardziej szczelne, niż jeszcze dekadę temu, tym niemniej zdecydowanie lepszym pomysłem jest zapobieganie jakimkolwiek zagrożeniom, niż późniejsze usuwanie ich skutków.

Oto o czym warto pamiętać przede wszystkim.

 • Obecnie w systemie Windows 10 użytkownik posiada domyślnie uprawnienia administratora. Jeżeli jest taka możliwość, do codziennej pracy lub rozrywki warto stworzyć na urządzeniu dodatkowe konto, bez uprawnień admina, a administracyjne uruchamiać tylko wtedy, gdy chcemy coś zainstalować, odinstalować czy uaktualnić.
 • Nie powinno się wyłączać kontroli konta użytkownika. To raptem jedno kliknięcie więcej podczas instalacji lub uruchamiania jakiegoś programu, więc jego wykonanie nie powinno stanowić wielkiego problemu. Owszem, czasami bywa to irytujące, tym niemniej dzięki temu rozwiązaniu przynajmniej wiemy, jaka aplikacja chce uzyskać dostęp do naszych zasobów systemowych.
 • Aktualizacje już nie są złem koniecznym, i to od kilku dobrych lat. Aktualizacja systemu, przeglądarki, programu antywirusowego czy najważniejszych aplikacji znacznie zmniejsza ryzyko zainfekowania sprzętu szkodliwym oprogramowaniem.
 • Darmowe programy oraz aplikacje należy pobierać ze stron ich producentów lub ze sprawdzonych witryn. Jeżeli program, na którym nam zależy, znajduje się na witrynie, której nie znamy, to lepiej poszukać zamiennika - zarówno programu, jak i witryny.
 • Jeżeli podczas korzystania z zasobów Internetu nasza przeglądarka poinformuje nas, że witryna, na którą chcemy wejść, jest niebezpieczna lub została zhakowana, to lepiej nie ignorować takiego ostrzeżenia. Większość przeglądarek ma wbudowane tego rodzaju skrypty ochronne, ale można również zainstalować specjalne wtyczki, które znacznie zwiększają poziom bezpieczeństwa podczas codziennych aktywności w sieci.
 • Nie powinno się otwierać żadnych załączników, co do których nie mamy pewności, że są bezpieczne. Czasami możemy otrzymać niebezpieczny załącznik nie tylko w spamie, ale nawet od kogoś znajomego, kto nie wie, że rozsyła szkodliwy kod.
 • Warto również mieć zainstalowane oprogramowanie antywirusowe oraz dodatkowo jeszcze jeden program do regularnego, na przykład comiesięcznego, skanowania dysku twardego w poszukiwaniu ukrytych wirusów, trojanów, robaków itp. Poza tym nie jest tajemnicą, że ogromna ilość szkodliwego oprogramowania przenoszona jest na przenośnych dyskach twardych, pendrive'ach itp. Dobry antywirus powinien bez problemu poradzić sobie z tego rodzaju zagrożeniem.


Prawidłowa konfiguracja antywirusa może jednak sprawić niemałe problemy mniej zaawansowanym użytkownikom. Dlatego jeżeli tylko istnieje taka możliwość, warto skorzystać z gotowych i skutecznych rozwiązań oferowanych przez profesjonalistów.

Bezpieczny Internet w NetiiUsługa Bezpieczny Internet przeznaczona jest dostępna dla wszystkich klientów Netii. Jej zakres to nie tylko ochrona komputerów przed zagrożeniami płynącymi z sieci - chronione są wszystkie urządzenia podłączone do domowej sieci. A to tylko niewielki wycinek korzyści, jakie niesie za sobą skorzystanie z Bezpiecznego Internetu w Netii.

Pełna specyfikacja usługi dostępna jest na stronie https://www.netia.pl/pl/uslugi/bezpieczny-internet.