bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 15 listopada 2019
  • wyświetleń: 5354

Powstało miejsce, gdzie można oddychać czystym powietrzem

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Galeria Sfera" podaj

Paprotka, bluszcz, skrzydłokwiat oraz chrobotek - to rośliny, które najlepiej oczyszczają powietrze i sprawiają, że w ich towarzystwie czujemy się dobrze i bezpiecznie oddychamy. Właśnie te gatunki roślin znajdują się w pierwszej w Polsce Tlenodajni, stworzonej na pierwszym piętrze Galerii Sfera w Bielsku-Białej.

Tlenodajnia w Galerii Sfera · fot. materiały prasowe


To unikatowe miejsce, powstało dzięki współpracy Galerii Sfera, Fundacji Ekologicznej ARKA i kwiaciarni SofiFlora.

Wybór daty otwarcia Tlenodajni nie jest przypadkowy. 14 listopada obchodziliśmy Dzień Czystego Powietrza. Jest to idealny moment, aby nie tylko zwrócić uwagę na problem smogu i zanieczyszczeń, ale również udostępnić mieszkańcom Bielska-Białej przestrzeń, w której będą mogli oddychać czystym powietrzem.

- Galeria SFERA od dawna stawia na ekologiczne rozwiązania, a temat ochrony środowiska jest nam szczególnie bliski. Stworzyliśmy Tlenodajnię, aby bielszczanie mogli się w niej schronić przed szkodliwym dla naszego zdrowia smogiem i popracować w przyjemnych warunkach - mówi Monika Magner, Dyrektor Galerii Sfera.

Przestrzeń Tlenodajni wypełniona jest specjalnie dobranymi gatunkami roślin, uznawanymi przez Agencję Kosmiczną NASA za najlepiej oczyszczające powietrze.

- Galeria Sfera jest spleciona z miastem, nie tylko dzięki lokalizacji w samym centrum Bielska-Białej, ale przede wszystkim poprzez realizację ważnych dla mieszkańców projektów. Inicjatywa stworzenia Tlenodajni jest elementem konsekwentnie realizowanej przez nas strategii, która zakłada współpracę z lokalnymi organizacjami - mówi Dagmara Gąsiorek, Marketing Manager Galerii SFERA.

Tlenodajnia w Galerii Sfera
Tlenodajnia w Galerii Sfera · fot. materiały prasowe


Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że aż 90% czasu spędzamy w budynkach. Nie oznacza to jednak, że nie dociera do nas wówczas smog, obecny na zewnątrz. Aż 50% szkodliwych pyłów przedostaje się do pomieszczeń. Do tego dochodzą także zanieczyszczenia pochodzące m.in. z farb, lakierów, wykładzin czy mebli. Dlatego powinniśmy walczyć o to, aby jakość powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy, była jak najwyższa. Zwłaszcza, że dziennie człowiek wdycha aż 16 kg powietrza!

- Z okazji Dnia Czystego Powietrza chcemy zwrócić uwagę na ważny, ogólnopolski problem, jakim jest zanieczyszczenie powietrza. Z 50 europejskich miast z największą ilością smogu, ponad 30 znajduje się w Polsce. Poprzez działania Fundacji uświadamiamy ten problem, a Tlenodajnia jest kolejnym projektem wspierającym edukację - wyjaśnia Wojciech Owczarz, Prezes Fundacji Ekologicznej ARKA, pomysłodawca Tlenodajni.

W każdy czwartek, aż do 19 grudnia będą się tu odbywać warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, przygotowane przez Fundację Ekologiczną ARKA. Uczestnicy spotkań dowiedzą się, czym jest smog i jaki jest jego wpływ na ludzki organizm, a także poznają sposoby, aby się przed nim chronić.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Galeria Sfera

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Galeria Sfera" podaj