Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 14 listopada 2019
  • wyświetleń: 1456

Opinie użytkowników i ich wpływ na SEO. Jak zarządzać komentarzami?

Artykuł sponsorowany:

Jeżeli jesteś w grupie osób, która chcąc ograniczyć liczbę niechcianych treści, zrezygnowała z możliwości umieszczania komentarzy na stronie internetowej, to chcemy Ci dziś pokazać, że decyzja ta wymaga naprawdę poważnego przemyślenia. Choć moderacja treści i walka ze spamem zabierają czas i pieniądze to w wielu przypadkach „gra warta jest świeczki” Zastanawiasz się, o co właściwie chodzi? Zapraszamy do lektury!

Whitegost


Korzyści wynikające z umożliwienia internautom komentowania strony


Choć wiele osób odpowiedzialnych za tworzenie stron internetowych i ich pozycjonowanie nie bierze tego pod uwagę, to trzeba sobie jasno powiedzieć, że komentarze mają ogromny wpływ na wartość samej strony (oczywiście, jeżeli odnoszą się do tematyki serwisu - o tym, jak o to zadbać, opowiemy w dalszej części artykułu). Dlaczego tak się dzieje? To proste: komentarze bardzo często zawierają frazy kluczowe, które zostały pominięte podczas tworzenia treści, przez co pomagają w pozycjonowaniu.

Kolejna sprawa to algorytmy Google, których zadaniem jest jak najlepsze odpowiadanie na wpisane w wyszukiwarkę zapytania. Żeby móc sprostać wymaganiom użytkowników, strony internetowe analizowane są m. in. pod kątem użyteczności, unikalności czy też jakości teksów. To jednak nie wszystko: algorytm zwraca uwagę także na komentarze - jeżeli są one zgodne z tematyką serwisu, algorytm uzna, że strona powinna się znaleźć na wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania, ponieważ będzie dla użytkownika wartościowa.

UWAGA!
Komentarze, które nie odnoszą się do tematyki serwisu lub też charakteryzują się wulgarnością, sprawią, że algorytm Google zdecyduje o obniżeniu wartości danej strony, stąd też tak ważna jest odpowiednia moderacja.

Moderacja komentarzy kluczem do sukcesu


Zgodnie z tym, co omówione zostało już wcześniej, komentarze przynoszą wartość dodaną, ale tylko jeżeli profesjonalnie zajmiemy się zarządzaniem opiniami, które pozostawiają internauci, tak aby nie wpłynęły one negatywnie na ogólną jakość strony. O co dokładnie chodzi? Przede wszystkim o usuwanie komentarzy, które nie dotyczą zamieszczonego tekstu (tego typu bałagan informacyjny jest negatywny nie tylko z punktu widzenia algorytmów wyszukiwarki, ale i z punktu widzenia odbiorców twoich treści!).
Kolejna sprawa to linki wychodzące. Pamiętać należy o tym, że umieszczone na Twojej stronie linki, które są spamem lub, co gorsza prowadzą do zainfekowanych stron, mogą sprowadzić na Ciebie karę, ale także zrazić odbiorców Twojej witryny.

Rozwiązanie problemu


W przypadku, kiedy nie chcesz ręczyć za zawartość strony www, do której odsyłają linki umieszczone przez użytkowników w komentarzach, warto je usuwać lub zastosować atrybut „notfollow” - uchroni Cię to przed ewentualnymi karami. Dodatkowo spamerzy, którzy notorycznie w komentarzach umieszczają linki niemające nic wspólnego z zawartością Twojego serwisu, z dużym prawdopodobieństwem przestaną Cię nękać, jeżeli zauważą, że linki są usuwane lub oznaczane atrybutem „notfollow”. Korzyść jest więc podwójna.

Kilka cennych wskazówek


Moderując komentarzami, warto stosować się do kilku wskazówek, które z pewnością ułatwią współpracę z odbiorcami treści serwisu:
  • Ustal konkretne zasady, co do komentowania umieszczonych w serwisie treści oraz poinformuj o nich użytkowników. Takie działanie pozwoli Ci w jakimś stopniu zredukować liczbę komentarzy mogących zaszkodzić stronie, ale również ułatwią samą pracę jako moderatora. Klarowne zasady umieszczania komentarzy powodują, że z dużym prawdopodobieństwem użytkownicy zrozumieją, czemu dany komentarz został usunięty, co ograniczy ilość pretensji kierowanych w stronę osób zarządzających stroną.
  • Staraj się dbać o jakość komentarzy. Rób to poprzez zachęcenie użytkowników do dzielenia się swoimi własnymi doświadczeniami, zadając im konkretne pytania pod koniec umieszczonego na stronie tekstu. Komentarz typu „Zgadzam się” nie jest z pewnością tym, co pomoże wypozycjonować naszą stronę. Jeżeli jednak ktoś zdecyduje się podzielić swoimi przemyśleniami (dotyczącymi tematu), a do tego podpisze się prawdziwym imieniem, a nie pseudonimem może to już wpłynąć na ranking strony.
  • Zawsze odpowiadaj na pytania, które zadane zostały w komentarzach. Jest to bardzo ważny punkt - lekceważenie użytkowników to najgorsze, co można zrobić. Takie traktowanie czytelników jest niedopuszczalne. Prawdziwym wyzwaniem jest oczywiście odpowiedź na komentarze zawierające krytykę - w tym wypadku trzeba się wykazać prawdziwą dyplomacją, jednak najgorsze co można zrobić, to zignorować taką wiadomość, to jedynie uświadczą innych w przekonaniu, że negatywny komentarz był całkowicie prawdziwy.
  • Wyciągaj wnioski - staraj się z każdego komentarza wybrać ważne dla siebie informacje. Opinie użytkowników, ich odczucia to ogromna skarbnica wiedzy, pozwalająca na ciągłe udoskonalanie tego, co mamy do zaoferowania.


Podsumowując: Komentarzom na stronie mówimy zdecydowane TAK, nie zapominając jednak o tym, jak ważna jest odpowiednia moderacja!