Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 4 listopada 2019
  • wyświetleń: 1915

Spotkania z historią w Hałcnowie: wspólne śpiewanie i wystawa

Za nami:

Szczególne wydarzenia związane z Narodowym Świętem Niepodległości zostały zaplanowane w Hałcnowie. Już 10 Listopada organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do wspólnego, wieczornego śpiewania, a 11 Listopada na otwarcie wystawy plenerowej.

hałcnów
Dom Kultury w Hałcnowie - 1965 r. · fot. materiały prasowe


Poszukiwanie śladów historii polskiej kultury przyświecało organizatorom tegorocznego Narodowego Święta Niepodległości w Hałcnowie. Dom Kultury przy współpracy pięciu lokalnych organizacji przez cały wrzesień i październik zbierał stare zdjęcia i dokumenty dotyczące działań kulturalnych w tej dzielnicy Bielska-Białej.

Udało się zebrać materiał, dzięki któremu już 11 listopada otwarta zostanie wystawa plenerowa. Pomysł ten powstał po to, aby przybliżyć mieszkańcom Hałcnowa historię ich dzielnicy - często skomplikowaną i niełatwą. Wystawa będzie wisieć przez dwa tygodnie, aby wszyscy chętni mogli zapoznać się ze zdjęciami dawnych obiektów i wydarzeń kulturalnych.

Ale to nie wszystko. W przeddzień 11 Listopada w Domu Kultury odbędzie się wieczór pieśni. To tradycyjne hałcnowskie śpiewanie od wielu lat gromadzi około stu osób. W ostatnim czasie coraz chętniej pojawiają się na nim rodziny z dziećmi, co szczególnie cieszy organizatorów. Przy blasku świec, muzyce na żywo i poczęstunku przygotowanym przez lokalne Koło Emerytów będzie można pośpiewać dawne piosenki polskie, a nawet biesiadne.

Z kolei 11 Listopada świętowanie w Hałcnowie rozpocznie się o godzinie 9.10 pod lokalną jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie zostanie odśpiewany hymn państwowy i wciągnięta polska flaga na maszt. Następnie uczestnicy przejdą do Bazyliki w Hałcnowie na uroczystą mszę za Ojczyznę, a po niej udadzą się na uroczystości do Domu Kultury, gdzie odbędzie się uroczysta akademia oraz koncert laureatów Przeglądu Pieśni i Piosenki Patriotycznej.

Świętowanie niepodległości w Hałcnowie ma każdego roku szczególny wymiar, bowiem to właśnie w tej dzielnicy polskość budziła się przed laty w niełatwym otoczeniu, gdy niemal 3/4 mieszkańców wsi stanowili Niemcy. Być może dlatego kultywowane są tu wszelkie tradycje, powstała pierwsza w Bielsku-Białej tego typu Izba Historyczna, a mieszkańcy bardzo cenią sobie czas, który mogą ze sobą spędzić na wspólnym świętowaniu.

Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych. Wstęp na wydarzenia jest wolny.

hałcnów

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.