bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 30 października 2019
  • 1 listopada 2019
  • wyświetleń: 3254

[WIDEO] W Beskidach zebrano aż pół tony śmieci!

Już po raz drugi Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej była organizatorem ekologicznej akcji "Czyste Beskidy", której głównym przesłaniem jest społeczna edukacja proekologiczna oraz sprzątanie beskidzkich szlaków.Dokładnie po dwóch latach od pierwszego podobnego wydarzenia studenci ATH wraz z mieszkańcami Bielska-Białej i okolic ponownie wyruszyli w góry, by po sezonie wakacyjnym zabrać z gór wszystko to, co znaleźć się tam nie powinno - czyli śmieci. Partnerem merytorycznym październikowego wydarzenia było krakowskie Stowarzyszenie „Czysta Polska” wraz z siostrzaną akcją „Czyste Tatry”, której twórcą i pomysłodawcą jest przyjaciel naszej Akademii, Rafał Sonik.

Ze względu na ogromne zainteresowanie licznych Wolontariuszy tegoroczna akcja została przeprowadzona aż w dwa dni: w środę, kiedy to w góry udali się studenci wraz z wykładowcami oraz w sobotę, gdy na beskidzkie szlaki w promieniach jesiennego słońca ruszyli bielszczanie.

Czyste Beskidy
Czyste Beskidy · fot. ATH Bielsko-Biała


W sumie w tegorocznym wydarzeniu wzięło udział prawie osiemset osób i wszyscy znosili z gór mniej lub bardziej zapełnione worki ze śmieciami. Według szacunków organizatora zebrano około pół tony śmieci: papier, plastiki, opony samochodowe, szkło, metale oraz wiele innych, bezmyślnie pozostawionych w górach „eksponatów”.

Wszyscy Wolontariusze przed wyruszeniem na beskidzkie szlaki zostali szczegółowo zapoznani z Regulaminem przedsięwzięcia oraz wyposażeni w zgrabne kolorowe pakiety startowe (plecaczki) ufundowane przez hojnych Partnerów akcji - na każdy pakiet startowy składał się worek na śmieci, jednorazowe rękawiczki, sok i woda, jabłko oraz drobne upominki od fundatorów, którymi byli: Gemini Park w Bielsku-Białej, Jan Niezbędny oraz bielska firma JANTAR.

Czyste Beskidy
Czyste Beskidy · fot. ATH Bielsko-Biała


Warto nadmienić, że dzięki zaangażowaniu Urzędu Miasta w Bielsku-Białej oraz Lokalnej Organizacji Turystycznej „Beskidy” Wolontariusze skorzystali z darmowego transportu autobusowego oraz otrzymali gratisowe bilety wjazdu na Szyndzielnię. Podobna sytuacja miała miejsce na Skrzycznem i na Czantorii, gdzie także kierownictwo kolejek ufundowało darmowe wjazdy na obie, lubiane przez mieszkańców i turystów góry.

Dodatkową atrakcją dostępną na uczelnianym kampusie była tzw. strefa relaksu zorganizowana przez Jana Niezbędnego, występ kapeli góralskiej „Łyse Konie” oraz Biesiada Beskidzka, której zwieńczeniem był konkurs ekologiczny z cennymi nagrodami ufundowanymi przez Koło Naukowe HORYZONT oraz LOT „Beskidy”.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.