bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 30 października 2019
  • wyświetleń: 1784

Amerykańska poetka jest zachwycona naszym miastem

W październiku stolicę Podbeskidzia odwiedziła Linda Nemec Foster amerykańska poetka pochodząca z Grand Rapids, które od 22 października 1991 roku jest miastem bliźniaczym Bielska-Białej. Poetka spotkała się m.in. z zastępcą prezydenta miasta Adamem Ruśniakiem.

Linda Nemec Foster
Linda Nemec Foster z wiceprezydentem Adamem Ruśniakiem · fot. UM Bielsko-Biała


Linda Nemec Foster urodziła się w Clevland w Ohio. Jest autorką jedenastu tomów poetyckich, a wiele z jej wierszy było publikowanych w liczących się czasopismach takich jak „The Georgia Review” czy „Nimrod”. Korzenie poetki związane są z Polską z okolicami Bielska-Białej i Tarnowa, skąd jej dziadkowie wyemigrowali do USA.

W trakcie wizyty w Polsce nie tylko odbyła podróż sentymentalną, ale także wykładała gościnnie na Akademii Techniczno-Humanistycznej współczesną poezję i literaturę amerykańską. Na pytanie, co najbardziej spodobało jej się w Bielsku-Białej, Linda Nemec Foster odpowiedziała: - Pełnym zaskoczeniem była dla mnie impreza FotoArtFestival, której inauguracja zbiegła się z moim i mojego męża przyjazdem do Bielska-Białej. Mieliśmy przyjemność wziąć udział w Maratonie Autorskim oraz odwiedzić wystawy fotograficzne zorganizowane w ramach tej imprezy. Byłam pozytywnie zaskoczona rozmachem imprezy, jej skalą, jakością prezentowanych prac jak i tym, że jest to tak międzynarodowa impreza. Brawo dla organizatorów i dla Miasta! - powiedziała Linda Nemec Foster .

Druga sprawa, która szczególnie zwróciła uwagę poetki, to przepiękna architektura miasta. - Nasz apartament, w którym zamieszkaliśmy na czas pobytu w Bielsku-Białej, zlokalizowany jest przy Rynku i stamtąd wyruszaliśmy na spacery po wąskich, zabytkowych uliczkach. Słowo, które przychodzi mi do głowy, kiedy o tym myślę, to klejnot. Tak! Bielsko-Biała to klejnot architektoniczny - dodaje.

- Trzeci aspekt, a może, tę sprawę powinnam wymienić na pierwszym miejscu, to moje doświadczenie w charakterze wykładowcy podczas zajęć na Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Przede wszystkim chciałabym opowiedzieć o studentach tej uczelni, którzy okazali się zdolnymi i błyskotliwymi młodymi ludźmi, chętnie biorącymi czynny udział w moich zajęciach. Studenci zaskoczyli mnie swoją otwartością, bezpośredniością w wyrażaniu swoich odczuć związanych z moją poezją. Dzięki spotkaniu z niektórymi z nich mogłam spojrzeć na moją twórczość ich oczami i z innej, nowej perspektywy. Zaskoczyło mnie także ciepłe i serdeczne przyjęcie przez pracowników wydziału, na którym prowadziłam zajęcia. Czułam się jak jego pełnoprawny członek, czułam się jak w rodzinie - poinformowała Linda Nemec Foster.

ab / bielsko.info, źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.