bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 28 października 2019
  • wyświetleń: 2893

[ZDJĘCIA] Młodzi przebrali się za świętych. Korowód w Hałcnowie

"Święci - dostępni teraz" - pod takim hasłem 26 października, po raz 13. odbył się w Bielsku-Białej "Korowód Świętych". Młodzi ludzie - przebrani za postaci świętych i błogosławionych - przeszli w procesji po raz pierwszy w historii tej inicjatywy wokół hałcnowskiej bazyliki. Wzywając w litanii imiona kolejnych świętych, młodzi ludzie modlili się o ich orędownictwo i wsparcie.

Korowód Świętych - 26.10.2019 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


W tym roku uczestnicy wydarzenia z kilkunastu parafii i wspólnot zgromadzili około pięćdziesięciu relikwiarzy z doczesnymi szczątkami świętych i błogosławionych. Podczas specjalnego nabożeństwa w prezbiterium kościoła czytano życiorysy osób wyniesionych na ołtarze i proszono ich o wspomożenie.

Delegacja młodych parafian z Leśnej przybyła do Hałcnowa z relikwiami Dwunastu Apostołów i św. Charbela. Goście z Żabnicy przywieźli doczesne szczątki św. Jana Kantego, św. Teresy od Dzieciątka Jezus, św. br. Alberta Chmielowskiego, bł. Bernardyny Marii Jabłońskiej, współzałożycielki zgromadzenia sióstr albertynek. Natomiast delegat parafii w Bielsku-Białej Kamienicy opowiedział o relikwiach św. Jose Sancheza del Rio, młodego Meksykanina, który w czasach rządów masonerii oddał życie za wiarę, mając niespełna 15 lat. A dzieci z Hałcnowa przebrały się za Dzieci Fatimskie i z dumą zaprezentowały relikwie dwojga portugalskich wizjonerów oraz fragment drzewa, na którym ukazała się im Matka Boża ponad 100 lat temu.

Diecezjalny duszpasterz KSM, ks. Tomasz Michniok rozmawiał z uczestnikami spotkania o ich własnych doświadczeniach ze świętymi, tłumaczył znaczenie poszczególnych osób, które Kościół wyniósł na ołtarze, namawiał do modlitwy za ich wstawiennictwem.

Nabożeństwo ku czci świętych rozpoczęło się prezentacją relikwii. Potem uczestnicy spotkania, niektórzy z nich przebrani w stroje konkretnych świętych i błogosławionych, przeszli wokół świątyni, gdzie została odprawiona dziękczynna Eucharystia koncelebrowana. Liturgii przewodniczył ks. Marian Mazurek, administrator z parafii św. Jana Kantego w Malcu. To w tej parafii powstał ostatnio nowy oddział KSM.

W kazaniu ks. prałat Stanisław Śmietana z hałcnowskiego sanktuarium podzielił się refleksją nt. hasła tegorocznego „Korowodu”. Zauważył, że bliskość relikwii świętych i błogosławionych przypomina, że człowiek należy do rodu królewskiego. Zachęcił, by przypatrzyć się orędownikom goszczącym w hałcnowskiej świątyni. Zwrócił szczególną uwagę na życie i śmierć męczenników koszyckich sprzed 400 lat.

Na koniec w pobliskim Domu Kultury wystąpił zespół Alijah.

„Korowód Świętych” po raz pierwszy przeszedł ulicami Bielska-Białej w 2007 r. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży działa na terenie diecezji bielsko-żywieckiej od 13 lat. Skupia młodzież w wieku od 14 do 30 lat, proponując konkretne działanie, wypływające z nauki Kościoła katolickiego.

ab / bielsko.info, źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.