bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 24 października 2019
  • wyświetleń: 1456

Potrącenia na drogach. Winni zarówno kierowcy, jak i piesi!

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Wypadki i kolizje" podaj

W ostatnich dniach doszło do kilku poważnych potrąceń pieszych. Ich sprawcami są zarówno nieostrożni piesi, jak i kierujący samochodami osobowymi. Na szczęście żadne z ostatnich zdarzeń nie zakończyło się poważnymi obrażeniami dla jego uczestników. Potrącenia pieszych to jednak zdarzenia, które bardzo często kończą się tragicznie.

W środę około godziny 7.00 w Czechowicach-Dziedzicach na ul. Węglowej 18-latka wtargnęła wprost pod nadjeżdżający pojazd. Jak ustalili policjanci dziewczyna stała przy przejściu dla pieszych, kiedy dojeżdżający do pasów kierujący mrugnął światłami nadjeżdżającemu z naprzeciwka kierowcy, aby zwrócić mu uwagę, że nie ma włączonych świateł mijania. Młoda kobieta zinterpretowała to jako znak dla siebie i weszła wprost pod koła pojazdu. Dziewczyna słuchała muzyki i nie obserwowała dokładnie otoczenia drogi. Na szczęście nie doznała poważnych obrażeń. Została upomniana przez policjantów.

Dzień wcześniej, także w godzinach porannych, doszło do dwóch zdarzeń z udziałem pieszych. Około 6 na bielskiej ulicy Wyzwolenia pod koła VW Passata kierowanego przez 36-latka, w miejscu niedozwolonym wtargnął 71-latek. Mężczyzna, który znajdował się pod wpływem alkoholu, próbował przejść przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Został ukarany mandatem karnym.

Godzinę później, również we wtorek, w Pisarzowicach kierujący VW Caddym nie zatrzymał się na czerwonym świetle i potrącił znajdującą się na pasach 15-latkę. Szczęśliwe nie doznała ona obrażeń zagrażających jej życiu. Mundurowi zatrzymali kierującemu Volkswagenem prawo jazdy. O jego dalszym losie zdecyduje wkrótce bielski sąd.

- Apelujemy do pieszych i kierowców, aby zachowywali szczególną ostrożność. W sposób przepisowy korzystali z dróg i przejść dla pieszych. Należy przypomnieć, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, obowiązany jest zachować szczególną ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie. Ponadto musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu - apeluje policja.

W sytuacji, gdy kierujący przekracza dozwoloną prędkość, a dodatkowo ma rozproszoną uwagę, pojawienie się pieszego na przejściu może być dla niego zaskoczeniem. Wówczas bezpieczne zatrzymanie pojazdu przed przejściem w wielu przypadkach okazuje się niemożliwe.

Kolejną istotną zasadą jest respektowanie przez kierujących zakazu wyprzedzania na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim (z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany), a także zakazu omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Kierujący widząc pojazd, który zwalnia przed przejściem lub zatrzymał się, tym bardziej powinien wzmóc czujność, przewidując, że pieszy już znajduje się na przejściu lub właśnie na nie wchodzi.

W całej Polsce warunki drogowe są trudne z powodu opadów śniegu, w wielu rejonach kraju są to opady intensywne. W tej sytuacji zarówno kierujący, jak i piesi mają gorszą widoczność, nawet w ciągu dnia, stąd też stosowanie zasady szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych ma kluczowe znaczenie.

Jesienna aura i często niekorzystne warunki drogowe (to także ostre świecące tuż nad horyzontem słońce) powinny też motywować pieszych do używania elementów odblaskowych, i to nie tylko poza obszarem zabudowanym.

ab / bielsko.info, źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Wypadki i kolizje

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Wypadki i kolizje" podaj