bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 24 października 2019
  • wyświetleń: 8578

[FOTO] Las słupków przed przejściem dla pieszych. Zdania są podzielone!

W rejonie przejścia dla pieszych obok stacji paliw BP przy ulicy Partyzantów w Bielsku-Białej, pojawił się dwa dni temu las niewielkich słupków. To nie remont, a nowa pilotażowa inwestycja mająca poprawić bezpieczeństwo pieszych w obrębie przejścia dla pieszych, które od lat cieszy się złą sławą. To tzw. separatory ruchu, które choć nie są nowością na polskich drogach, to są pierwszym tego typu rozwiązaniem w naszym mieście.

Separatory przed przejściem dla pieszych przy ul. Partyzantów w Bielsku-Białej - 23.10.2019 · fot. Bielskie Drogi


Całkowity koszt oddania do użytku separatorów wyniósł około 26 tysięcy złotych. Z pomysłem wyszli bielscy policjanci podczas spotkania z przedstawicielami MZD i wydziału komunikacji w bielskim ratuszu. Nieco zawężają pas ruchu, przez co naturalnie spowalniają kierowców, ale nie wpływają na płynną jazdę. Liczymy, że to rozwiązanie się sprawdzi i będzie można je powielać w innych miejscach - mówił na konferencji prasowej szef bielskiej drogówki, kom. Krzysztof Stankiewicz.

Krzysztof Stankiewicz i Marcin Burdziński
Naczelnik WRD KMP w Bielsku-Białej, kom. Krzysztof Stankiewicz i Główny Inżynier Ruchu Miejskiego Zarządu Dróg w Bielsku-Białej, Marcin Burdziński · fot. Bielskie Drogi


Zdania kierowców po publikacji pierwszych zdjęć w sieci są mocno podzielone. Jedni pochwalają każdy pomysł, który mógłby poprawić bezpieczeństwo, inni uważają separatory za największe zło. Jak przekonywał Marcin Burdziński, Główny Inżynier Ruchu Miejskiego Zarządu Dróg, podobne rozwiązania sprawdziły się u sąsiadów. Separatory można spotkać choćby na ulicach Krakowa. To pilotażowe rozwiązanie. Dajmy kierowcom je zaakceptować - mówił Burdziński.

W razie konieczności utworzenia korytarza ratunkowego, na separatory można śmiało najechać nie powodując zniszczeń w samochodzie. Nie powinny one także przeszkadzać w zimowym utrzymaniu drogi, a w razie gdyby tak się stało, to można je stosunkowo szybko zdemontować. Czas pokaże czy lokalni kierowcy zaprzyjaźnią się z tą nowinką inżynieryjną. Na pierwszy rzut oka inwestycja zdaje egzamin.

Pełnej wypowiedzi szefa bielskiej drogówki i głównego inżyniera MZD, można posłuchać na poniższych nagraniachsid / bielsko.info, źródło: bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.