bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 22 października 2019
  • wyświetleń: 1554

Co robić, kiedy pasek klinowy piszczy?

Materiał partnera:

Z tym problemem spotkało się wielu z nas. Pasek klinowy piszczy i nie wiesz, co może być powodem? Zobacz możliwe przyczyny i rozwiązania.

Co robić, kiedy pasek klinowy piszczy?


Pasek klinowy to ważny element osprzętu silnika, którego inna nazwa to pasek alternatora. Jego funkcją jest napędzanie urządzeń wchodzących w skład większych jednostek napędowych. Napędza np. pompę wodną i alternator. Nieprawidłowe funkcjonowanie paska alternatora może powodować problemy z ładowaniem akumulatora w samochodzie. Kiedy zaś pasek klinowy się zerwie - auto nie nadaje się do dalszej jazdy.

Rodzaje pasków klinowych i zasada ich działaniaSamochody wyposażone są w dwa warianty tych pasków. W starszych autach spotykamy tradycyjne paski klinowe, a w nowszych - wielorowkowe. Każdy z nich pracuje w nieco inny sposób. Pierwszy przylega tylko bocznymi krawędziami, które w razie zużycia nadają się jedynie do wymiany. Wielorowkowy z kolei w czasie pracy przylega całą powierzchnią do kół pasowych, dzięki czemu jest cichszy i bardziej efektywny.

Jednak niezależnie od rodzaju paska, gwarancją jego prawidłowej pracy jest odpowiednie napięcie, które można sprawdzić samodzielnie. Napięcie paska klinowego mierzymy naciskając go w połowie odległości między kołami pasowymi. Jeśli jest prawidłowo napięty, to ugina się na głębokość pomiędzy 5 a 15 mm. Paski wielorowkowe często wyposażone są w napinacze, które ułatwiają prawidłowe napięcie. Z kolei w paskach klinowych trzeba zrobić to ręcznie. Jednocześnie pamiętajmy, że zbyt mocne napięcie także nie jest dobre. Może powodować szybsze zużycie paska oraz kół pasowych. Ogromny wybór pasków klinowych znajdą Państwo w sklepie Akcesoria.cnc.info.pl - https://www.akcesoria.cnc.info.pl/47-mechanika/pasy-klinowe-kola-pasowe/pasy-klinowe

Co robić, kiedy pasek klinowy piszczy?


Wilgoć i obciążenie mogą powodować piskPrzejdźmy teraz do problemu, od którego wyszliśmy. Jeśli pasek klinowy piszczy może być to spowodowane jedną lub kilkoma przyczynami. Najczęstsze to wilgoć, obecność żwirku lub piasku, zbyt duże obciążenie, złe napięcie oraz zużycie. Większość z tych problemów na szczęście możemy diagnozować samodzielnie.

Jesienią lub podczas letnich deszczy istnieje ryzyko, że wilgoć dostanie się po maskę i obniży właściwości tarcia pomiędzy paskiem klinowym a kołami pasowymi. Wówczas pasek może zacząć piszczeć, co ma miejsce zwłaszcza, kiedy element jest już mocno zużyty lub nieprawidłowo zbudowany (rzadko). W nowszych autach piszczenie paska spowodowane wilgocią w zasadzie się nie zdarza, lecz nie jest to niemożliwe.

Kolejna potencjalna przyczyna to obciążenie. Jeśli pasek klinowy piszczy niemal nieustannie i niezależnie od pogody, warto sprawdzić, czy winowajcą nie jest zbyt duże obciążenie pracy alternatora. Np. kiedy jednocześnie pracuje wiele urządzeń zasilanych prądem, np. radio, wycieraczki, światła itd.

Inne możliwe przyczynyZa pisk wydobywający się spod maski odpowiedzialne mogą być także wyeksploatowane koła pasowe (https://www.akcesoria.cnc.info.pl/48-mechanika/pasy-klinowe-kola-pasowe/kola-pasowe). Charakterystyczny jest wówczas pisk pojawiający się podczas skręcania kół do oporu. Doraźnym rozwiązaniem problemu może być lekkie wyszlifowanie koła drobnym papierem ściernym lub spryskanie go specjalnym preparatem. W istocie jednak jest to rozwiązanie na chwilę, ponieważ pisk powróci, a pasek może się łatwiej zerwać. Jeśli nie pomoże regulacja naciągu pasa, wówczas należy go wymienić oraz sprawdzić stan kół pasowych. Zbyt wyeksploatowane także należy wymienić na nowe. Jeśli pasek klinowy piszczy alternatywną przyczyną mogą być ziarenka piasku, a nawet niewielkie kamyki zalegające w rowkach. Wówczas także trzeba wymienić cały pasek, ponieważ takiego rodzaju zanieczyszczenia prowadzą w krótkim czasie do uszkodzenia elementu.

Co robić, kiedy pasek klinowy piszczy?


Elementy mechaniczne takie jak paski klinowe, koła zębate, koła pasowe, łańcuchy i wiele wiecej można kupić w renomowanym sklepie Akcesoria.cnc.info.pl - https://www.akcesoria.cnc.info.pl/9-mechanika