bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 21 października 2019
  • wyświetleń: 2182

[ZDJĘCIA] Policyjne psy służbowe zdały specjalistyczne egzaminy

Na terenie tzw. Starej Prochowni w Międzyrzeczu Górnym odbyła się atestacja psów służbowych. Czworonogi musiały wykazać się posłuszeństwem, bronić przewodnika i zaprezentować umiejętności tropienia. Zajęcia kontrolne, którym zostały poddane, zaliczyły bezbłędnie.

Policyjne psy służbowe zdały specjalistyczne egzaminy · fot. KMP Bielsko-Biała


Atestacja psów służbowych odbyła się pod nadzorem koordynatorów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz z udziałem przedstawiciela Zakładu Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji z siedzibą w Sułkowicach. Tym razem szczegółowym egzaminom poddano czworonogi służące na co dzień w Regionalnym Zespole Przewodników Psów Służbowych w Komendzie Miejskiej Policji w Bielsku-Białej oraz w komendach w Rybniku, Sosnowcu i Zabrzu. Zajęcia kontrolne, którym zostały poddane, zaliczyły bezbłędnie. Dzięki temu kolejny rok mogą wspierać mundurowych w codziennej służbie.

Psy służące w policji pochodzą z prywatnych hodowli. Zwierzęta nie muszą mieć rodowodu, ale muszą spełniać określone kryteria. Do służby przyjmowane są psy w wieku od roku do dwóch lat. Przede wszystkim muszą być zdrowe, nie mogą bać się strzałów i powinny odznaczać się określonym poziomem agresji - muszą bowiem bronić przewodnika. Powinny mieć także wrodzony instynkt aportowania, bo wtedy będą dobrze tropiły.

Pies, wybrany na podstawie takich kryteriów, wraz ze swoim przewodnikiem trafia do Zakładu Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Tam jest ponownie sprawdzany przez weterynarza pod kątem zdrowia, a przez treserów pod względem wymaganych cech niezbędnych w danej specjalizacji. Szkolenie trwa około sześciu miesięcy. Od samego początku kursy są podzielone na poszczególne specjalizacje.

Część zajęć przewodnicy i psy odbywają poza szkołą, tak aby zwierzęta nauczyły się działać w naturalnych warunkach, przyzwyczaiły się do środków transportu, ruchu ulicznego, sztucznego oświetlenia, do pracy w dzień i w nocy. Umiejętności psów policyjnych podlegają systematycznej weryfikacji. Wracające ze szkolenia dostają tzw. atest, wydawany na rok. Po roku służby każdy pies przechodzi ponowny egzamin przed komisją. Jeżeli jest sprawny i zachował wszystkie umiejętności nabyte podczas szkolenia, to atest ten jest przedłużany na kolejny rok.

Od policjanta, który zdecyduje się na pracę z psem, nie są wymagane dodatkowe specjalistyczne kwalifikacje. Tylko w przypadku pracy z psem do wyszukiwania materiałów wybuchowych przewodnik musi wcześniej przejść szkolenie z rozpoznania pirotechnicznego. Wiadomo jednak, że osoby, które decydują się na pracę ze zwierzętami, nie mogą się ich bać, muszą być stanowcze, aby psy ich słuchały, a przede wszystkim powinny mieć odpowiednie podejście do zwierząt i najzwyczajniej je lubić.

ab / bielsko.info, źródło: KMP Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.