bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 18 października 2019
  • 28 października 2019
  • wyświetleń: 17042

Zmarł ks. Kazimierz Malaga, były proboszcz parafii w Straconce

W piątek, 18 października około godz. 15.25 w wieku 78 lat zmarł ks. prałat Kazimierz Malaga, pierwszy dyrektor Caritas diecezji bielsko-żywieckiej, proboszcz parafii Matki Bożej Pocieszenia w Bielsku-Białej Straconce w latach 1983-2016, organizator i pomysłodawca góralskiej pasterki.

ks. Kazimierz Malaga
ks. Kazimierz Malaga · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Urodzony 30 czerwca 1941 r. w Makowie Podhalańskim był kapłanem przez 53 lata. Współpracownicy wspominają byłego wikariusza z Bazyliki Mariańskiej w Krakowie jako człowieka o „bardzo dobrym sercu, wrażliwym, gotowym pomagać każdemu potrzebującemu”.

Ks. Kazimierz Malaga rozpoczął duszpasterską posługę w Straconce 31 lipca 1983 roku, na osobistą prośbę ks. kardynała F. Macharskiego. Do osiągnięć Jego pracy w parafii należy zaliczyć nie tylko bogatą działalność katechetyczną i pielgrzymkową (coroczne wyjazdy na Jasną Górę), ale również modernizację kościoła.

Z osobą nowego proboszcza, ks. Kazimierza Malagi związana jest jednak przede wszystkim piękna akcja pomocy charytatywnej katolików francuskich z miasta Metz w Lotaryngii. W ramach akcji pomocy Polsce wszczętej przez wiele francuskich organizacji po 1980 roku, grupa ta organizowała od 1982 r. transporty leków i żywności, trafiając do ks. Malagi w Krakowie. Po jego przeniesieniu się do Straconki, od listopada 1983 roku zaczęły trafiać do tutejszej parafii transporty leków, żywności i odzieży o nieocenionej wartości dla steranego "wojną grudniową” narodu. Transporty te przybywały zazwyczaj dwa razy w roku, pomimo różnych przeszkód i złośliwości czynionych przez Służbę Bezpieczeństwa. Duszą całego przedsięwzięcia był Pierre Mathiot, kierownik niemal wszystkich transportów z Metz i inicjator utworzonego tam w 1985 roku stowarzyszenia „L’Organisation Amitie Moselle - Pologne”.

Francuzi z Metz stali się stałymi i mile widzianymi gośćmi w Straconce. W kościele były odprawiane w dwóch językach, uroczyste Msze św. w intencji gości, podczas których parafianie, lekarze i ks. Malaga składali serdeczne podziękowania za dary płynące z prawdziwego pojmowania wiary chrześcijańskiej.

2 lata temu ks. Marcin Iżycki, ówczesny dyrektor Caritas Polska, przyznał ks. prałatowi Kazimierzowi Maladze Złoty Medal Zasługi.

Ksiądz Kazimierz Malaga pełnił posługę proboszcza w Straconce do 27 sierpnia 2016 roku. Wówczas przeszedł na emeryturę.

Pogrzeb śp. ks. Kazimierza odbył się w sobotę, 26 października o godzinie 13.00 w asyście biskupów i około 100 księży koncelebrantów oraz rzeszy lokalnej społeczności Straconki.

Pogrzeb śp. ks. prałata Kazimierza Malaga · fot. Stanisław Pieprzyk

new, BM / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.