bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 18 października 2019
  • wyświetleń: 2073

Jak sprawdzić który komornik prowadzi sprawę?

Materiał partnera:

Chociaż zgubienie listów i powiadomień od komornika lub zapomnienie nazwiska oraz kancelarii może wydawać się wielu osobom mało prawdopodobne, zbieżność losowych zdarzeń często jest zaskakująca. Czasem wystarczy przeprowadzka lub jeden wyjazd, by okazało się, że wszystkie istotne dokumenty zniknęły.

Jak sprawdzić który komornik prowadzi sprawę?


Co w takiej sytuacji robić? Czekać aż komornik sam się odezwie i przypomni o zadłużeniu? Oczywiście jest to najgorsza decyzja, jaką dłużnik może podjąć - zwłaszcza jeśli Twój adres zamieszkania lub korespondencyjny uległ zmianie. W dalszej części materiału poznasz najlepsze propozycje, które pomogą Ci znaleźć odpowiedź na swoje pytania.

Może Cię również zainteresować artykuł, w którym ekspert komorniczy i były komornik Rafał Wojtyna tłumaczy, czy komornik może zająć 500+.

Wyciągi z kont bankowych i potwierdzenia przelewu/wpłatyDokonując wpłat elektronicznych, rozwiązanie jest wyjątkowo proste. Wystarczy skorzystać ze swojego konta internetowego i rejestru operacji. Banki zazwyczaj oferują dostęp do transakcji sprzed wielu miesięcy, dzięki czemu po dokonaniu selekcji przy pomocy dat lub kwot, w kilka minut uzyskasz informacje na temat kancelarii, adresu i przelewanej sumy pieniędzy.

Nie posiadasz bankowego konta internetowego lub z niego nie korzystasz? W takim razie warto udać się do oddziału stacjonarnego, gdzie pracownicy spróbują pomóc w rozwiązaniu problemu.

Kontakt z wierzycielem, pracodawcą, bankiem lub ZUSemChociaż na pewno nie jest to najprzyjemniejsza metoda, jest ona szybka i najbardziej skuteczna. Między dłużnikiem i wierzycielem często pojawiają się prywatne konflikty i urazy, przez które kontakt może być utrudniony. W obydwu przypadkach należy jednak pamiętać o tym, że współpraca jest dla wspólnego dobra, gdyż wierzyciel odzyska swoją należność, a dłużnik pozbędzie się długu. Warto więc na chwilę zakopać topór wojenny.

Problem pojawia się w momencie, jeśli wierzycielem jest duża firma, korporacja lub bank. Zazwyczaj ciężko skontaktować się z działem prawnym, księgowym lub decyzyjnym, a numer kontaktowy podany jest jedynie na infolinię. Pracownicy obsługi klienta wyjątkowo rzadko mają dostęp do tego typu informacji. Samo złożenie wniosku o udzielenie informacji może nie przynieść satysfakcjonującego rezultatu.

W zależności od zajmowanego świadczenia (np. wypłaty, emerytury lub konta bankowego), warto poprosić o pomoc pracodawcę, ZUS lub pracownika banku. Dysponują oni informacjami nt. kancelarii komorniczej, ponieważ co miesiąc (lub częściej) przekazują oni część pieniędzy konkretnemu odbiorcy.

Sprawdzenie rewirów komornikaTeoretycznie jest to logiczne rozwiązanie, ponieważ każdy komornik przypisany jest do konkretnego rewiru. Może okazać się jednak, że ten sposób także będzie zawodny. Dlaczego? Na jednym rewirze może znajdować się wielu komorników i po drugie, wierzycielowi często przysługuje prawo wyboru komornika spoza rewiru (chociaż są od tego wyjątki lub komornik może odmówić). Wielu wierzycieli decyduje się na wybór innego specjalisty, jeśli jest taka możliwość, ponieważ np. została polecona im konkretna kancelaria.

Jak widać, szukanie komornika prowadzącego Twoją sprawę na podstawie rewiru może być dobrym tropem, lecz niekoniecznie 100-procentowo skutecznym. Jeśli więc nie możesz odnaleźć jakiegokolwiek dokumentu, skontaktuj się z wierzycielem. Zapewni Ci to szybkie rozwiązanie problemu.