bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 9 października 2019
  • wyświetleń: 2003

Emalia - technika, która wraca do łask

Materiał partnera:

Postęp technologiczny stopniowo wypiera stare metody wytwarzania przedmiotów. Okazuje się jednak, że niektórych technik rękodzielniczych nie da się zastąpić. Tak właśnie jest z emalią, która od pewnego czasu cieszy się coraz większą popularnością. Jakie są jej początki, na czym polega i jak wygląda proces emaliowania?

Emalia - technika, która wraca do łask


Emalia - rys historycznyEmalia to jedna z najstarszych metod zdobniczych. Jej początki sięgają starożytności: Egipcjanie korzystali z tej metody przy ozdabianiu medalionów i biżuterii, z kolei w Chinach i Europie posiłkowano się nią przy inkrustowaniu pater i broni. Dziś wciąż jest popularna - stosuje się ją w jubilerstwie, produkcji naczyń kuchennych (emaliowane garnki chyba zna każdy), wykonawstwie tablic emaliowanych używanych do znakowania ulic, numerowania budynków i oznaczania instytucji użyteczności publicznej. Przy zastosowaniu techniki emalii powstają także tablice reklamowe, w tym stylizowane szyldy, oraz znaki firmowe.

Na czym polega emaliowanie przedmiotów i jak przebiega cały proces?Technika emalii służy nie tylko do zdobienia przedmiotów, ale i zabezpieczania ich powierzchni przed uszkodzeniami. Stosuje się ją także w celu podwyższenia ich trwałości. Emaliowanie stalowych przedmiotów polega na tym, że nakłada się na nie jedną lub kilka warstw szklistej emalii, a następnie każdą z powłok utwardza się w specjalnym piecu, w temperaturze ok. 800-900℃. Co ważne, emaliowany materiał musi mieć wyższą temperaturę topnienia od temperatury topnienia emalii. Natomiast współczynnik rozszerzalności cieplnej surowca powinien być zbliżony do tego, jaki posiada emalia. Właściwy dobór materiału ma kluczowe znaczenie do uzyskania spodziewanych rezultatów.

Proces emaliowania realizuje się w kilku etapach. Najpierw odtłuszcza się powierzchnię przedmiotu. Potem pokrywa się ją pierwszą warstwą emalii (gruntową), która zabezpiecza materiał przed korodowaniem, i utwardza się ją w piecu. Następnie nakłada się emalię w kolorze i znów ją wypala w wysokiej temperaturze. Jeśli przedmiot ma zostać opatrzony napisem, znakiem graficznym itp. zakres prac rozszerza się o jeszcze jeden krok - naniesienie na niego elementów przy pomocy kalki z dekoracją lub napisem. Przygotowaną wcześniej kalkę przykłada się do powierzchni i rozprowadza na niej kolejną warstwę farby emalierskiej. Po uzyskaniu żądanego efektu przedmiot ponownie umieszcza się w piecu.

Gotowy przedmiot pozostawia się do powolnego wyschnięcia, a na koniec poleruje, by uzyskać idealnie gładkie wykończenie. Wyroby emaliowane są ręcznie. Produkcja jest czasochłonna, wymaga wiedzy, doświadczenia, ogromnej precyzji i skrupulatności.

Emalia - technika, która wraca do łask


Czym charakteryzują się produkty wykonane tą techniką?Przedmioty wykonane techniką emalierską wyróżniają się niebywałą trwałością. Są wytrzymałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych: nie szkodzi im ani silne promieniowanie słoneczne, ani wilgoć. Dobrze znoszą wysokie i ujemne temperatury. Emaliowane produkty mają żywe, intensywne kolory, które mimo upływu lat nie blakną. Farba nie pęka i nie odpryskuje, a ich powierzchnia przez cały czas zachowuje połysk.

Emaliowana tablica reklamowa lub szyld to produkty przykuwające uwagę oryginalnym wyglądem i stylistyką. To produkty „z duszą”, jedyne w swoim rodzaju, po prostu niepowtarzalne. Warto więc włączyć je do identyfikacji wizualnej swojej firmy, by z ich pomocą wyróżnić się na tle konkurencji.

Emalia - technika, która wraca do łask