Wiadomości

  • 26 września 2019
  • wyświetleń: 3896

Czy warto wybrać się na Wyspy Kanaryjskie jesienią?

Materiał partnera:

Polacy często szukają atrakcyjnych kierunków, w których można odpocząć jesienią. Gdy dopada nas jesienna depresja, a za oknem deszcz i plucha, zaczynamy rozglądać się za ciepłym klimatem. Jednym z takich kierunków, są Wyspy Kanaryjskie. Na szczególną uwagę w tym okresie zasługuje jedna z nich - Fuertaventura. Wulkaniczna wyspa położona na Oceanie Atlantyckim, której klimat zachęca do wycieczek przez cały rok. Nazywana jest plażą Wysp Kanaryjskich, ponieważ to właśnie niesamowite plaże są jedną z głównych atrakcji na Fuertaventura. Co warto zwiedzić na wyspie i jaka jest jej charakterystyka?

Czy warto wybrać się na Wyspy Kanaryjskie jesienią


Fuertaventura - wulkaniczna wyspa o niesamowitym urokuFuertaventura jest niesamowitą i magiczną wyspą. To druga co do wielkości w archipelagu Wysp Kanaryjskich, jednocześnie jedna z najpiękniejszych. Jest także najstarsza, szacuje się, że powstała około 21 milionów lat temu. Jej nazwa pochodzi od francuskiego une forte aventure, czyli mocna przygoda i faktycznie, po pobycie tu, można spodziewać się wyjątkowych doznań. Z jednej strony gleba jest gliniasta i czerwona, z drugiej jednak, na wyspie znajdziesz ponad 150 zadziwiających plaż. Ten imponujący wynik, Fuertaventura, zawdzięcza najdłuższej linii brzegowej pośród wszystkich Wysp Kanaryjskich. Imponuje nie tylko jej długość, ale również szerokość plaż. Do najpiękniejszych należy Playa de Sotavento de Jandia, która pokryta jest białym piaskiem, niesamowicie kontrastującym z turkusową barwą oceanu.

Mimo wulkanicznego charakteru wyspy i wielu plaż z czarnym podłożem, najbardziej zachwycają te, z niesamowitym białym piaskiem. Skąd w takim razie wziął się na Fuertaventurze? Został tu przetransportowany, ale w sposób naturalny - za pomocą silnego wiatru. Wyspa leży około 100 km od Maroka, dzięki czemu na plażach możemy znaleźć piasek z afrykańskiej Sahary. Nie bez przyczyny więc, wskazuje się także inne pochodzenie nazwy wyspy. Niektóre źródła podają, że wzięła się ona od hiszpańskiego określenia silnych wiatrów, czyli hiszp. fuerte - mocny, viento - wiatr.

Co warto zobaczyć - atrakcje na FuertaventurzeNie tylko plaże przyciągają wielu turystów na tę wyspę, skrywa ona wiele ciekawych miejsc, godnych odwiedzenia. Znakiem rozpoznawczym, z którym kojarzona jest Fuertaventura, są wiatraki i kaktusy. Dzięki jej wietrznej naturze, była ona swego czasu spichlerzem wszystkich Wysp Kanaryjskich. Aby dowiedzieć się więcej o tym fakcie, warto odwiedzić muzeum wiatraków w Tiscamanita lub udać się do Las Salinas del Carmen, gdzie można dowiedzieć się więcej o sposobie pozyskiwania soli morskiej kiedyś oraz tym, jak to wygląda obecnie. Warto wybrać się na wycieczkę do Antiqua i zwiedzić najstarsze na całej wyspie miasto, które także słynie z wiatraków. To one napędzały kiedyś młyny, w których koła mieliły ziarna na gofio, czyli specyficzną, prażoną mąkę kukurydzianą. Wielbiciele nieba i gwiazd, powinni koniecznie dotrzeć w nocy do Mirador Astronomico de Sicasumbre. To właśnie tu znajduje się punkt widokowy, z którego można nie tylko wypatrzeć nie tylko gwiazdy, ale także drogę mleczną. Miejsce to, idealnie nadaje się na romantyczną randkę we dwoje!

W stolicy wyspy, czyli Puerto del Rosario, znajduje się lotnisko, na które przylatują wszyscy turyści. Warto zatrzymać się tu na trochę dłużej lub wrócić, by zwiedzić to niezwykłe miasteczko i poczuć klimat Fuerty. Nie można zapominać jednak o dawnej stolicy - Betancuria. Obecnie miasteczko to zamieszkuje około 200 mieszkańców, kiedyś było jednak bastionem wyspy, często atakowanym przez piratów. To właśnie tu znajduje się Muzeum Sztuki Sakralnej i Muzeum Architektoniczne, w którym zaprezentowano dawne metody życia kanaryjczyków. Na wyspie warto odwiedzić też wiele niesamowitych, piaszczystych i szerokich plaż. To wręcz idealnie miejsce do plażowania i kąpieli słonecznych!

Na uznanie zasługują również wydmy Corralejo, których obszar jest bardzo rozległy. Położone są na północy wyspy, a ujrzeć można je już z okien samolotu, podczas lądowania. Wydmy do złudzenia przypominają Saharę, wszechobecny jest złoty piasek i niewielka ilość pustynnej roślinności. Naturalnie przechodzą też w zjawiskową plażę. To miejsce, w którym nie tylko można świetnie odpocząć, ale także cieszyć się aktywnością fizyczną. Są tu idealne warunki na pływania na desce, dzięki dobrym wiatrom i wysokim falom, które są charakterystyczne dla Fuertaventury. Oprócz windsurfingu i kitesurfingu, warto także spróbować nurkowania. Dzięki krystalicznie czystej wodzie, wystarczy maska i płetwy, by odkryć tajemnice oceanu, bez głębokiego zanurzania się i butli tlenowej.

Poza wiatrakami, znajduje się tu mnóstwo kaktusów i krzaków aloesu. To właśnie z jego powodu, warto odwiedzić La Olivia, a w nim muzeum aloesu - Aloe Vera Fresca. Warunki, które panują na wyspie, czyli suchy klimat, wiatr i piaszczysta gleba, są idealne do uprawiania aloesu. Ma on właściwości lecznicze i regeneracyjne, które znane są od wieków. To właśnie aloes jest jednym z symboli Fuertaventury, który wszechobecny jest w składzie lokalnych kosmetyków.

Więcej ciekawych atrakcji oraz oferty last minute na Fuertaventurę znajdziesz na stronie TUI.

Fuertaventura jesienią - czyli kiedy najlepiej odwiedzić wyspęArchipelag Wysp Kanaryjskich leży na Oceanie Atlantyckim, nieopodal wybrzeży Afryki. Swojemu położeniu zawdzięcza więc specyficzny, subsaharyjski klimat. Fuertaventura leży najbliżej kontynentu afrykańskiego, dzięki czemu jest idealnym miejscem wypoczynku nie tylko latem, ale przez cały rok. Specyficzne położenia sprawia, że temperatury latem bardzo rzadko spadają poniżej 25 stopni, a latem niezwykle często przekraczają 30 stopni. Okres letni zaczyna się w czerwcu i trwa aż do końca września. Najgoręcej jest tu jednak w lipcu i sierpniu, w tym okresie najwyższe są również ceny wypoczynku, warto złapać więc ofertę Fuertaventura last minute i przedłużyć wakacje.

Warto wybrać się na tę wyspę właśnie we wrześniu, gdy ceny są niższe, a temperatura tak samo wysoka, jak latem w Polsce. Doskonałym miesiącem na naładowanie baterii słońcem, jest również październik i listopad. Jesienią Fuertaventura zachęca wciąż wakacyjnie ciepłym powietrzem, a także wysoką temperaturą wody w oceanie. Można tu ciekawie i aktywnie spędzić czas, a także odpocząć i wygrzać się na pięknej, piaszczystej plaży. Warto skorzystać z ofert pod hasłem: Fuertaventura last minute i cieszyć się letnim, wakacyjnym klimatem, podczas gdy w Polsce jest buro i ponuro.

Kanaryjska kuchnia na FuertaventuraTa wyspa zachwyca nie tylko plażami, wspaniałym klimatem przez praktycznie cały rok, ale również niesamowitą kuchnią. Wszystkie Wyspy Kanaryjskie, słyną z produkcji kozich serów. Tak jest również w przypadku Fuerty, wyroby lokalnych producentów, mogą konkurować z najlepszymi serami z całego świata. Jednym z przysmaków, jest również grillowana koźlina. W kuchni dominuje prostota, a różnorodność i dostępność warzyw i owoców sprawia, że są one podstawą każdego dania. Można spróbować tu również pysznych ryb i najróżniejszych owoców morza, które serwowane są w hotelach, knajpach i ulicznych budkach. Warto rozsmakować się w lokalnych przysmakach, które zupełnie nie przypominają tych, z rodzimej, polskiej kuchni.

Jednym z ciekawych i niespotykanych owoców można jest lapas. Małże, które przypominają przegrzebki i ślimaki jednocześnie. Nie są jednak łatwo dostępne, gdyż żyją przyczepione do skał, a ich połów nie należy do najprostszych. Są jednak jednym z flagowych produktów na wyspie i przyrządzane są na wiele sposobów, które zachwycają turystów. Na uwagę zasługuje także wspomniana wcześniej prażona mąka kukurydziana - gofio. Podawana jest najczęściej w połączeniu z tradycyjnymi zupami, mlekiem lub jako składnik deseru. Warto spróbować również małych, gotowanych, w bardzo słonej wodzie, ziemniaczków - papas arrugas. Nazwa ta pochodzi od pomarszczonej, podczas gotowania, skórki. Bardzo często podawane są wraz z warzywną salsą mojo picon. Fuertaventura zachwyca klimatem, plażami i wybornymi daniami!