Wiadomości

  • 25 września 2019
  • wyświetleń: 5777

[ZDJĘCIA] Bielskie pojazdy na NATO Days w Ostrawie

Pojazdy z bielskiego Conceptu posłużyły czeskim antyterrorystom w pokazie zapobieżenia atakowi za pomocą wypełnionej materiałami wybuchowymi ciężarówki. Odbył się on dwukrotnie podczas zakończonych w miniony weekend NATO Days w Ostrawie. Wydarzenie odwiedził m.in. polski szef MON Mariusz Błaszczak

Bielskie pojazdy na NATO Days w Ostrawie · fot. materiały prasowe


Z antyterrorystyczną jednostką czeskiej policji bielska spółka Concept współpracuje od wielu lat. Concept zaopatruje wojsko i inne służby mundurowe w specjalistyczne pojazdy. Wśród nich są rampy szturmowe - zamontowane na pojeździe, wysuwane i podnoszone lub opuszczane w miarę potrzeb, które służą wojskowym komandosom i policyjnym antyterrorystom. Tym właśnie sprzętem z Bielska-Białej dysponuje czeski SPAT z Frydek Mistek.

Czescy antyterroryści co roku podczas Dni NATO w Ostrawie pokazują swoje umiejętności i co roku jest to inny epizod. Co roku także używają w pokazie sprzętu z Conceptu.

Tym razem tematem pokazu było takie działanie policyjnych specjalsów, którego celem było uniemożliwienie terrorystom zaatakowania za pomocą wypełnionej materiałami wybuchowymi ciężarówki. Do tego celu wykorzystali aż trzy polskie pojazdy z Concept. Oprócz rampy szturmowej był to pojazd LMPV Dino i najnowszy produkt bielskiej spółki pojazd Concept LMPV II.

Pojazd z Concept - „LMPV II” który miał swoją premierę podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego na początku września, może służyć zarówno do transportu ludzi jak i ładunków, na drogach a także w terenie. Składa się z dwóch części: kabiny, która może pomieścić nawet do 7 osób, a także skrzyni ładunkowej, która w zależności od potrzeb, zabierze kolejnych sześciu żołnierzy lub ładunek. Może służyć zatem do przewiezienia zarówno drużyny piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej czy wojsk zmechanizowanych, jak i dostarczać wojsku sprzęt, eliminując konieczność używania samochodów ciężarowych.

Auto sprawdzi się zarówno na drodze, jak i warunkach terenowych i poligonowych. Napęd 4x4, zamontowany przy współpracy z renomowaną, austriacką firmą Oberaigner Gmbh zapewnia mu sprawne poruszanie się poza drogami utwardzonymi. Pojazd jest w ekonomiczny silnik diesla, spalający poniżej 10 litrów oleju napędowego na każde 100 km.

Rampa szturmowa posłużyła terrorystom do ataku na zaminowany pojazd przestępców, pozostałe pojazdy z Conceptu zabezpieczały akcję, służyły jako ochrona policyjnym funkcjonariuszom i przydały się do transportu zatrzymanych więźniów.

Zarówno dowództwo policyjnych antyterrorystów jak i szefowie Conceptu chwalą sobie współpracę i już zapowiadają, że będą współpracować przy kolejnych edycjach NATO Days w Ostrawie.

Concept Sp. z o.o., polska firma z Bielska-Białej, istnieje już od 2001 roku. Konstruuje, produkuje i dostarcza dla wojska i innych służb pojazdy specjalne, ramy szturmowe, pojazdy klasy ATV i UTV, nadwozia, komponenty do pojazdów i łodzie. W 2020 roku do Sił Zbrojnych RP wejdzie produkowany w firmie pojazd dalekiego rozpoznania Żmija. W Bielsku Białej Concept produkuje nie tylko pojazdy specjalne. Technologie i doświadczenie firmy przydało się także na rynku cywilnym, dlatego latem tego roku powstała spółka Concept VTC, która oferuje nowe i używane pojazdy typu van i osobowe a także pełne usługi serwisowe pojazdów wszystkich marek.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.