Wiadomości

  • 25 września 2019
  • 26 września 2019
  • wyświetleń: 6184

Debata o parkomatach. Radni zaproponowali zmiany w systemie

Na wrześniowej sesji Rady Miejskiej radni Prawa i Sprawiedliwości wnioskowali o wprowadzenie zmian w regulaminie strefy płatnego parkowania. Tematem wiodącym była opłata dodatkowa w wysokości 50 zł, którą kierowcy muszą uiścić, gdy przekroczą opłacony czas parkowania.

parkomat
Parkomat na placu św. Mikołaja · fot. MZD Bielsko-Biała


Interpelację w sprawie strefy płatnego parkowania przedstawił wiceprzewodniczący Rady Miejskiej. Przemysław Drabek poruszył temat opłaty dodatkowej, która jest nakładana zarówno na tych, którzy nie dokonali opłaty, jak i kierowców, którzy minimalnie przekroczyli czas parkowania zadeklarowany w parkomacie.

- Nowy regulamin i forma pobierania opłat parkingowych powoduje niesprawiedliwe obciążanie setek mieszkańców Bielska-Białej i turystów karami w wysokości 50 zł za przekroczenie opłaconego czasu parkowania. Brak możliwości opłacenia dodatkowego czasu w późniejszym terminie zmusza kierowców do opłacania dłuższego czasu niż jest to konieczne. Tylko przepłacanie zabezpiecza przed naliczaniem wysokiej opłaty - poinformował radny Przemysław Drabek. Problem nadpłacania poruszył także radny Andrzej Gacek.

Prezydent miasta odpowiedział, że w pierwszych tygodniach działania parkomatów tylko 3% użytkowników miało problemy z uiszczaniem opłaty. - Rozumiem, że problem dopłat może być uciążliwy, ale tak już to działa. Poza tym osoby, które korzystają ze smartfonów mogą dopłacić zdalnie, bez wracania do parkomatów - argumentował Jarosław Klimaszewski.

parking, spp, strefa płatnego parkowania, parkowan
SPP w Bielsku-Białej · fot. bielsko.info


Głos w dyskusji zabrał także radny Janusz Buzek. Zaproponował, aby miasto zmniejszyło wysokość opłaty dodatkowej dla kierowców, którzy przekroczyli zadeklarowany w parkomacie czas parkowania.

- W niektórych miastach jest taka sytuacja, ze nie uiszczenie opłaty w parkomacie jest nakładana dodatkowa oplata w wysokości 50 złotych, natomiast za niedoszacowanie, czyli przekroczenie czasu postoju, opłata dodatkowa wynosi 20 zł. Proszę ewentualnie rozważyć taka możliwość, żeby wprowadzić gradację w opłacie dodatkowej - zaproponował radny klubu PiS.

- Nie przewidujemy na dziś zmian w systemie. Myślę, że jeszcze jeden tydzień i wszyscy się przystosują do nowych zasad. Chce zwrócić uwagę na skale zwieszenie wpływów, które wskazują na to, ze wcześniej parkujący unikali opłat - poinformował Jarosław Klimaszewski.

Na koniec prezydent miasta dodał, że sposób uiszczania opłat i ich wysokość, a także opłatę dodatkową, reguluje uchwała rady miejskiej. Przypominamy, że klub radnych Prawa i Sprawiedliwości głosował przeciwko zmianom.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.