Wiadomości

  • 24 września 2019
  • 29 września 2019
  • wyświetleń: 3987

Bielsko-Biała na 15. miejscu w rankingu wydatków inwestycyjnych

W kategorii województw śląskie znalazło się na przedostatniej - 15. pozycji. Z kolei Bielsko-Biała zajęło 15. miejsce. Prezentujemy ranking wydatków inwestycyjnych - jedno z najważniejszych zestawień pokazujących aktywność samorządów w Polsce.

Po latach zapaści (rok 2016 był najgorszy pod względem inwestycji w okresie ostatnich 10 lat) i lekkiego odbicia (2017) nadszedł rekordowy rok 2018. Nigdy wcześniej polskie samorządy nie wydawały na inwestycje tak dużo (ponad 50 mld zł). - Żeby nie było zbyt różowo przypomnijmy, że ostatnio bardzo mocno wzrosły ceny prac budowlanych i materiałów, więc rekord finansowy nie musi wyglądać aż tak dobrze, jeśli spojrzeć na zakres prac możliwych do wykonania - komentuje wyniki autor rankingu prof. Paweł Swianiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego.

W tym rekordowym 2018 roku trzeba było rzeczywiście się wykazać, żeby znaleźć się w inwestycyjnej czołówce. W wielu kategoriach obserwujemy zmiany na pozycjach liderów. W zestawieniu województw wygrało po raz pierwszy Podlasie przed woj. opolskim i świętokrzyskim. Śląskie odnotowało natomiast kolejny spadek - z miejsca 13. na 15. W kategorii miast wojewódzkich także mamy debiutanta. Pierwszy jest Rzeszów (wydatki na osobę średnio 1554 zł rocznie), przed Białymstokiem i Krakowem. W tym zestawieniu Katowice zajęły 16. lokatę (na 18 możliwych).

Wśród powiatów wygrał powiat leszczyński. W kategorii miast powiatowych zwyciężyły Polkowice (1783 zł wydatków na osobę), a na piętnastym miejscu uplasowało się Bielsko-Biała z wynikiem 1085,04 zł wydatków na osobę. Wśród mniejszych miast - Krynica Morska. W kategorii gmin wiejskich bez niespodzianek. Wygrał zdecydowanie Kleszczów (13504 zł per capita).

W jaki sposób powstaje ranking? Autorzy pod uwagę biorą całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat (w tym przypadku 2016-2018). Wskaźnik jest średnią wydatków inwestycyjnych z trzech lat w przeliczeniu na mieszkańca. W ten sposób autorzy chcą uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu. Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza z mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, by potem okresowo spadać do znacznie niższego poziomu.

Poza wydatkami zapisanymi w budżecie autorzy starają się uwzględniać także wydatki ponoszone ze środków własnych przez spółki komunalne. W tym celu od kilkunastu lat rozsyłane są ankiety do miast na prawach powiatu (w pozostałych kategoriach dane pochodzą jedynie ze sprawozdań budżetowych).

Autorzy rankingu: Paweł Swianiewicz jest profesorem ekonomii, kierownikiem Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego; Julita Łukomska jest adiunktem w tej samej katedrze.

BM / bielsko.info

źródło: Materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.