bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 16 września 2019
  • wyświetleń: 5886

[ZDJĘCIA] Katolicy modlili się pod krzyżem na Trzech Lipkach

Z okazji Święta Podwyższenia Krzyża, przy trzech krzyżach w Beskidach, między którymi odległość w linii prostej wynosi dokładnie 11 kilometrów, odbyły się specjalne uroczystości w łączności z ogólnopolską akcją ewangelizacyjną „Polska pod Krzyżem”. Wszystkie trzy beskidzkie krzyże upamiętniają Wielki Jubileusz Roku 2000.

Katolicy modlili się pod krzyżem na Trzech Lipkach - 14.09.2019 · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


W intencji mieszkańców Bielska-Białej modlili się 14 września 2019 r. księża i wierni pod 40-metrowym Krzyżem Trzeciego Tysiąclecia na Wzgórzu Trzech Lipek w Starym Bielsku. Od 18 lat bielszczanie, wraz z przedstawicielami władz miejskich, samorządowych i instytucji społecznych, gromadzą się w święto Podwyższenia Krzyża, by dziękować za otrzymane łaski i prosić o błogosławieństwo Boże.

Przed Eucharystią odmówiono Koronkę do Bożego Miłosierdzia, Różaniec oraz modlono się słowami Litanii Narodu Polskiego. Wierni mogli uczcić relikwie Krzyża Świętego.

Mszy św. przewodniczył proboszcz parafii NSPJ w Bielsku-Białej ks. prałat Marcin Aleksy w koncelebrze przez księży dekanatu starobielskiego. Ks. Piotr Leśniak, proboszcz parafii św. Pawła Apostoła na osiedlu Polskich Skrzydeł, przypomniał o znaczeniu krzyża w chrześcijaństwie. Odwołał się przy okazji do wydarzeń z dziejów Polski, dowodząc, że człowiek tylko znaku krzyża jest odnieść prawdziwe zwycięstwo w życiu i historii.

Wzgórze Trzy Lipki, na którym od 2001 roku stoi gigantyczny 40-metrowy stalowy krzyż, przypominający pastorał Jana Pawła II, to jedno z najpiękniejszych miejsc Bielska-Białej. Docierają tu liczne procesje i sprawowane są Msze św. Na wzgórze przychodzi też wielu turystów, by podziwiać niezwykłą panoramę miasta i Beskidów. U stóp krzyża znajduje się wypalana w glinie pamiątkowa tablica, przedstawiająca papieża z pastorałem. Obok umieszczono cytat z homilii papieskiej wzywającej do przyjęcia dziedzictwa krzyża.

W Starej Wsi w łączności z całą Polską modlono się pod 31-metrowym stalowym krzyżem jubileuszowym. Modlitwa - uroczyste nieszpory, Różaniec i błogosławieństwo papieskie - zakończyła misje przed 500-leciem budowy starowiejskiego kościoła, które poprowadził ks. dr Szymon Tracz, dyrektor Muzeum Diecezjalnego. Eucharystii dzień przed odpustem parafialnym przewodniczył dziekan dekanatu wilamowickiego ks. Stanisław Morawa, a proboszcz parafii w Starej Wsi ks. Grzegorz Then. Przed liturgią przypomniał, że stalowy krzyż stanął w tym malowniczym miejscu, na tle panoramy gór, 19 lat temu. Zauważył, że widać stąd także krzyże na Trzech Lipkach i Hrobaczej Łące.

14 września modlono się także przy 35-metrowym krzyżu na Hrobaczej Łące wznoszącym się na wysokości 828 m n.p.m. Ten symbol oświetlony nocą jest charakterystycznym, rozpoznawalnym z daleka, elementem krajobrazu beskidzkiego okolic Bielska-Białej. Około tysiąca uczestników modlitwy przyszło w miejsce sprawowania Mszy św. różnymi szlakami. Pojawili się wierni z parafii w Lipniku, Kozach i Międzybrodziu Bialskim. Eucharystii przewodniczył ks. prof. dr hab. Marek Starowieyski.

Modlitwy w łączności z akcją „Polska pod Krzyżem” objęły także inne górskie szczyty w Beskidach, gdzie stoją krzyże: górę Matyskę w Beskidzie Żywieckim, Wzgórze Miłosierdzia w Beskidzie Małym, Kaplicówkę w Skoczowie, Górę Grojec w Żywcu, Krawców Wierch na granicy polsko-słowackiej.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.