Wiadomości

  • 5 września 2019
  • 6 września 2019
  • wyświetleń: 11794

Chcą "zatęczowić" miasto. Nowa inicjatywa LGBT w Bielsku-Białej

Lokalne środowisko LGBT chce "zatęczowić" stolicę Podbeskidzia. Zawiązała się grupa "Tęczowe Podbeskidzie", która przedstawiła swój plan działania na najbliższe tygodnie.

lgbt
fot. A. Urbaniec


Pod koniec lipca ok. 200 osób zgromadziło się na bielskim Placu Chrobrego, by pokazać swoją niezgodę na przemoc, by wyrazić solidarność z zaatakowanymi uczestnikami i uczestniczkami Marszu Równości w Białymstoku, by pokazać, że w Bielsku-Białej także mieszkają osoby LGBT.

Jedną z nich była Karolina, która nie ukrywa, że już od jakiegoś czasu myślała o tym, by "zatęczowić" miasto.

- Potrzeba w Bielsku przestrzeni dla osób LGBT+. Miejsca, w którym moglibyśmy czuć się bezpiecznie, miejsca, w którym bylibyśmy by akceptowani. Niedawno w Radomsku - niespełna 50-tysięcznym mieście przeszedł pierwszy marsz równości, Bielsko-Biała ma ponad 3 razy więcej mieszkańców i niestety społeczność LGBT jest tu niewidoczna. Koniecznie trzeba to zmienić. Jeśli nie ma nas w przestrzeni publicznej, to tak, jakby nas nie było wcale. Koniecznie trzeba działać na rzecz nie tylko tolerancji, ale też akceptacji, żebyśmy mogli normalnie i przede wszystkim bezpiecznie żyć. Historycznie Bielsko-Biała było tyglem różnych kultur, moim marzeniem jest przywrócić mu ten kształt. Tak, byśmy wszyscy mogli mieszkając tu darzyć się szacunkiem i zrozumieniem. Make love not war! - informuje Karolina.

Co w planach? Na początek wydarzenia, w tym m.in. pokaz filmu dokumentalnego o związkach partnerskich i równości małżeńskiej, "Artykuł osiemnasty", ale najpierw - wspólny wyjazd na Marsz Równości do Katowic, który odbędzie się już 7 września.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.