bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 4 września 2019
  • wyświetleń: 2090

Metody obróbki strumieniowo-ściernej

Materiał partnera:

Obróbka strumieniowo-ścierna ma na celu przede wszystkim oczyszczanie powierzchni. Poddaje się jej wszelkie przedmioty i elementy wykonane z metali, a najczęściej tego rodzaju procesy poprzedzają malowanie i lakierowanie, zapewniając lepszą przyczepność nakładanych powłok i atrakcyjniejszy wygląd gotowego elementu. Poznaj metody obróbki strumieniowo-ściernej, ich właściwości oraz zastosowanie.

Metody obróbki strumieniowo-ściernej


Czym jest obróbka strumieniowo-ścierna?Obróbka strumieniowo ścierna, jak już wspomniano, jest metodą oczyszczania i wyrównywania powierzchni wykonanych z metali i innych materiałów. Jej istotą jest zastosowanie strumienia sprzężonego powietrza lub wody oraz określonego ścierniwa - materiału, który w mniej lub bardziej delikatny sposób usuwa wierzchnie warstwy elementu, pozostawiając go czystym i gładkim. Do tego rodzaju prac wykorzystuje się specjalne maszyny. Te podstawowe znajdują zastosowanie w prostych pracach warsztatowych i hobbystycznych, natomiast te bardziej zaawansowane wykorzystywane są przez różne gałęzie przemysłu. Obieg ścierniwa może być otwarty lub zamknięty, a praca może odbywać się na sucho lub mokro (w osłonie wodnej). Od tych parametrów zależy m.in. skuteczność przeprowadzanych procedur oraz ich przystosowanie do realizacji konkretnych zadań - zwraca uwagę ekspert z firmy womet.com.pl.

Rodzaje obróbki strumieniowo-ściernejPodział metod obróbki strumieniowo-ściernej zależy przede wszystkim od rodzaju wykorzystywanego ścierniwa. I tak wyróżniamy m.in.:

  • piaskowanie,
  • śrutowanie,
  • szkiełkowanie,
  • sodowanie.


Piaskowanie to jedna z najpopularniejszych metod oczyszczania powierzchni, wykorzystywana do obróbki różnorodnych materiałów. W tym przypadku ścierniwem jest oczyszczony piasek, czyli drobne kruszywo. Obróbka powierzchni jest w tym przypadku znacznie dokładniejsza niż np. przy zastosowaniu szlifowania. Piaskowanie poza wyrównywaniem pozwala też na usuwanie resztek starych powłok lakierniczych i zanieczyszczeń. Popularnie piaskowaniem nazywa się również obróbkę strumieniowo-ścierną wykonywaną z użyciem innych ścierniw, ponieważ sam proces przebiega podobnie, zbliżone są też wykorzystywane w tym celu maszyny.

Śrutowanie jest rodzajem piaskowania, ale z wykorzystaniem śrutu metalowego. To metoda nieco bardziej "agresywna", właściwa np. do usuwania starych powłok malarskich i lakierniczych z metali, a także rdzy. Prace z wykorzystaniem śrutu przebiegają szybciej, dlatego często zastępuje on piasek w procesach technologicznych.

Szkiełkowanie to z kolei proces wykorzystujący do obróbki powierzchni niewielkie drobiny szkła (mikrokulki szklane) lub też np. ceramiki. Świetnie sprawdza się m.in. do oczyszczania aluminium. Jest to metoda polecana do delikatnych powierzchni i elementów, ponieważ szkło nie powoduje erozyjnego ścierania, a jedynie usuwa niepożądane zanieczyszczenia.

Jeszcze delikatniejszym procesem jest sodowanie, które jednocześnie jest bardzo szybkie i dokładne. Uzyskane powierzchnie są gładkie, odtłuszczone i przygotowane na pokrycie powłokami galwanicznymi, ale soda nie uszkadza nawet delikatnych materiałów. Co więcej, sodowanie można bez obaw przeprowadzać na otwartej przestrzeni, gdyż wykorzystywane ścierniwo jest nietoksyczne dla środowiska i rozpuszczalne w wodzie.

Zalety obróbki strumieniowo-ściernejObróbka strumieniowo ścierna jest niezastąpiona przy oczyszczaniu metalowych elementów, ich renowacji i przygotowywaniu do innych procesów technologicznych. Procedury tego rodzaju są stosunkowo proste i efektywne, a dobór odpowiedniej metody zapewnia uzyskanie pożądanych rezultatów na wielu rodzajach materiałów. Dzięki możliwości zastosowania obiegu zamkniętego ścierniwa procedury te mogą być bardzo oszczędne i ekologiczne. Istotne jest również ich szerokie zastosowanie.