bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

 • 3 września 2019
 • wyświetleń: 1257

Jak przebiega druk banerów? Od projektu do realizacji

Materiał partnera:

Baner wielkoformatowy jest skutecznym narzędziem promocji o wielu możliwościach wykorzystania. Dzięki szerokiej gamie rozmiarów oraz zastosowaniu różnych materiałów bazowych, sprawdza się zarówno w roli reklamy ulicznej, jak i ekspozycji na stoisku targowym. Druk banerów przebiega w ściśle ustalonym porządku. Jakie kroki należy wykonać na drodze od projektu do realizacji?

Jak przebiega druk banerów?


Po pierwsze projektPodstawą wykonania każdego materiału reklamowego jest przygotowanie projektu. Podobnie, jak krawcowa, która szyje odzież na miarę, musi stworzyć formę dopasowaną do sylwetki, wymiarów i gustów klienta, tak dobry projektant uwzględnia w kompozycji graficznej wszystkie istotne elementy. Są nimi między innymi:

 • grafika i tekst, które niosą jasny zrozumiały przekaz,
 • kolorystyka, która kojarzy się z firmą lub reklamowanym produktem,
 • format banera dostosowany do miejsca jego ekspozycji,
 • projekt jedno- lub dwustronny,
 • materiał, na których zostanie wykonany wydruk
 • oczekiwania klienta.


Niektóre z tych cech nie są istotne w przypadku, gdy klient dostarcza własny projekt. W przypadku zamówienia go w drukarni jest konieczne wcześniejsze ustalenie wszystkich szczegółów gotowego produktu. Pomimo, że o rodzaju podłoża czy wielkości banera można zdecydować na etapie wykonania wydruku, projektant powinien uwzględnić te elementy w tworzonej kompozycji. Banery wielkoformatowe oferują znacznie więcej miejsca niż te w mniejszych rozmiarach. Jednak, ze względu na miejsce montażu, stawiają też ograniczenia w tej dziedzinie.

Przygotowanie i przesłanie plikuWydruk banerów reklamowych na podstawie własnego projektu klienta wymaga dostarczenia przez niego pliku z grafiką. Aby mógł on stanowić materiał do realizacji zlecenia powinien być odpowiednio przygotowany. Możliwości informatyki są obecnie bardzo szerokie, zarówno w grafice, jak i innych jej dziedzinach stosuje się dziesiątki różnych formatów zapisu plików. Nie wszystkie są obsługiwane przez nowoczesne maszyny drukarskie czy dostępne oprogramowanie. Dlatego drukarnia banerów precyzyjnie określa sposób przygotowania pliku z projektem. Zazwyczaj odnosi się on do formatu zapisu, w tym schematu kolorów, układu stron w pliku, wymaganej rozdzielczości czy szczegółowych wymagań. Gotowe pliki są wysyłane do drukarni za pomocą odpowiedniej funkcji lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Przed przyjęciem zlecenia na druk banerów drukarnia sprawdza i zatwierdza projekt.

Wybór materiałów drukarskichWażnym elementem procesu realizacji wydruku banerów wielkoformatowych jest wybór materiałów. Nowoczesne nośniki reklamy mają wiele zalet, dzięki którym doskonale znoszą warunki środowiskowe i przez wiele miesięcy mogą być eksponowane na zewnątrz budynków. Nie zawsze jednak są one potrzebne. Jeśli baner ma być elementem stoiska wystawienniczego czy służyć promocji produktu lub firmy na imprezie eventowej, można wykonać jego wydruk na tańszym podłożu. Do wyboru są materiały przystosowane do wydruku jednostronnego typu frontlight (więcej szczegółów na ten temat jest dostępnych pod adresem https://www.openprint.pl/baner) oraz dwustronnego blockout, a także siatki mesh w różnych szerokościach.

Właściwy wydruk i wykończenieDruk banerów stanowi zasadniczy etap realizacji zlecenia klienta. Jest on realizowany na nowoczesnych maszynach drukarskich, których pracą sterują komputery. Dzięki temu każdy detal projektu zostaje precyzyjnie odwzorowany, z zachowaniem wymiarów oraz kolorystyki projektu. Druk wielkoformatowy jest wykonywany za pomocą jednej z czterech technologii:

 • druk offsetowy na wyspecjalizowanych maszynach Heidelberg XL 162-4+LX2,
 • druk cyfrowy za pomocą ploterów Mutoh, Durst i Roland,
 • druk solwentowy
 • druk UV.


Drukarnia banerów zazwyczaj oferuje również różne techniki wykończenia gotowych produktów. Może to być np. oczkowanie, dzięki któremu płachta jest wygodna do powieszenia za pomocą linek. Ostatnim etapem realizacji zlecenia jest wysyłka wydrukowanych materiałów do klienta za pośrednictwem poczty kurierskiej lub odbiór zlecenia bezpośrednio w siedzibie firmy.