Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 30 lipca 2019
  • wyświetleń: 1820

Na co zwrócić uwagę kupując stół bilardowy?

Materiał partnera:

Planujesz kupno stołu bilardowego? Zastanów się, jakiego potrzebujesz, a później skonfrontuj swoje oczekiwania z poniższymi informacjami. Zwracając uwagę na omówione kwestie, zamówisz model, z którego będziesz w 100% zadowolony.

Na co zwrócić uwagę kupując stół bilardowy?


Rodzaj gry



Do dyspozycji masz trzy rodzaje stołów: do poola, snookera i karambola. To, na który się zdecydujesz, zależy od uprawianej gry w bilard. W Polsce największą popularnością cieszą się stoły bilardowe do poola dostępne w 4 długościach: 6 ft, 7 ft, 8 ft oraz 9 ft, przy czym stół 6-stopowy jest najmniejszy, a 9-stopowy największy. Każdy ze stołów do poola ma sześć kieszeni. Można na nich rozgrywać różne gry m.in. ósemkę, która jest najbardziej rozpowszechniona w naszym kraju, dziewiątkę, siódemkę, czternaście plus jeden, bank pool.

Stoły do snookera są większe od tych do poola - mierzą 12 ft, jednak z uwagi na potrzeby rynku i coraz większe zainteresowanie klientów indywidualnych produkuje się je także w wielkości 8 ft, 9 ft oraz 10 ft. Poza tym mają cztery łuzy zamiast sześciu. Co więcej, łuzy są mniejsze, podobnie jak wloty i zjazdy bil, co wymaga precyzyjnych zagrań. Z tego względu stoły do snookera poleca się zawodowcom lub doświadczonym graczom aniżeli początkującym w tym temacie.

Natomiast stoły do karambola wyglądają nieco inaczej niż do poola czy snookera, a wynika to z odmiennych zasad gry w bilard. Produkty mają 10 ft długości i są pozbawione łuz, ponieważ rozgrywka nie polega na umieszczaniu bil w łuzach, ale na ich zderzaniu. Na płycie rozgrywającej mają też zaznaczone trzy miejsca do ustawienia bil.

Model



Możesz kupić stół do bilarda w wersji klasycznej albo pokusić się o produkt w wersji składanej lub z blatem nakrywającym o szerszym spectrum możliwości. Stół bilardowy składany stanowi świetną opcję, jeśli pomieszczenie jest stosunkowo małe. Po skończonej grze wystarczy go złożyć i schować, a w razie potrzeby ponownie rozłożyć. Tym sposobem nie będzie utrudniał przemieszczania się po wnętrzu. Sugerujemy zdecydować się na niego, jeśli planujesz grać okazjonalnie.

Natomiast stół bilardowy 2w1 z blatem nakrywającym to pełnowymiarowy mebel, który z powodzeniem zastąpi stół jadalniany, biesiadny lub konferencyjny. Na co dzień można z niego korzystać jak ze zwyczajnego stołu: spożywać przy nim posiłki, organizować przy nim spotkania, prowadzić firmowe rozmowy itp. Aby przekształcić go w stół do bilarda, wystarczy zdjąć blat zasłaniający płytę rozgrywającą.

Na co zwrócić uwagę kupując stół bilardowy?


Wielkość



Przy wyborze stołu bilardowego uwzględnij wielkość pomieszczenia, w którym stanie. Pokój powinien być znacznie większy od stołu, bo tylko wtedy możliwa stanie się w pełni komfortowa, swobodna gra. Przyjmuje się, że z każdej strony należy zachować co najmniej 130 cm odstęp od ściany lub innej przeszkody, co pozwoli na bezproblemowe operowanie kijem i wykonywanie zagrań bilami leżącymi tuż przy bandzie. Jeśli kupujesz kilka stołów, zadbaj, by odległość między nimi wynosiła przynajmniej metr, a najlepiej 130-150 cm, bo dzięki temu gracze „nie będą potykali” się o siebie.

Nasza rada: nie ustawiaj stołu zbyt blisko drzwi, schodów ani mebli, bo mogą utrudniać składanie się do uderzeń i ich prawidłowe wyprowadzanie. Pamiętaj też, że położenie stołu nie może utrudniać poruszania się po mieszkaniu/firmie, dlatego lepiej nie umieszczaj go na tzw. „szlakach komunikacyjnych”.

Waga



Weź pod uwagę, że stół do bilarda w całości wykonany z drewna i wyposażony w kamienną płytę rozgrywającą będzie ważył kilkaset kilogramów. Musi więc stanąć na stabilnym, wzmocnionym podłożu. Jeśli zamierzasz ustawić stół na parterze, raczej nie będzie z tego tytułu żadnych problemów. Kłopot może pojawić się, gdy planujesz umieścić go na piętrze albo na strychu. W takim wypadku stół należy ustawić przy ścianach nośnych albo wzmocnić konstrukcję w miejscu jego usytuowania.

Producent stołów bilardowych - Fa-Bil

Na co zwrócić uwagę kupując stół bilardowy?