bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 10 lipca 2019
  • wyświetleń: 5902

"Frasunek" zniknie z kamienicy. Ostatnia szansa, aby zobaczyć mural

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj

Niebawem rozpocznie się remont elewacji kamienicy przy ulicy Cieszyńskiej 59, na której Marcin "Malik" Malicki stworzył mural pt. "Frasunek".

Murale w Bielsku-Białej - 2017
"Frasunek" zniknie z kamienicy. Ostatnia szansa zobaczyć mural · fot. www.naddachami.pl


- Mural mojego autorstwa przy ulicy Cieszyńskiej w Bielsku niedługo zakończy swój żywot. Niestety elewacja wymaga natychmiastowego remontu. Taki los graffiti w małej i wielkiej postaci - tak jak zmienia się przestrzeń wokół nas tak i one pojawiają się i znikają. Nie pozostaje mi nic innego jak zaprosić Was na mały spacer jeszcze raz by - mam nadzieje - nacieszyć oko kawałem dobrej ścianki - poinformował na swojej stronie na Facebooku autor muralu.

Mural Marcina "Malika" Malickiego na ścianie budynku przy ul. Cieszyńskiej 59 powstał w drugiej edycji projektu "oBBraz miasta" (2015), organizowanego przez Fundację Galerii Bielskiej i Galerię Bielską BWA.

Murale w Bielsku-Białej - 2017
"Frasunek" zniknie z kamienicy. Ostatnia szansa zobaczyć mural · fot. www.naddachami.pl


Jak tłumaczy jego ideę artysta: "Projekt opiera się przede wszystkim na postaci Chrystusa Frasobliwego - powszechnego tematu w sztuce ludowej, przede wszystkim w rzeźbie. Jednocześnie odwołuje się on do franciszkańskiej postawy afirmującej naturę i czerpiącej z niej radość oraz spokój ducha i ciała. Ujmując
rzecz w skrócie to taki frasobliwy współczesny Franciszek. Zafrasowany niepewnym losem swoich mniejszych braci, jak np. znikających powoli z naszych miast wróbli. Wróbel dodatkowo symbolizuje tu (za
Cesare Ripą - XVI-wiecznym włoskim badaczem sztuki i ikonografii) samotność - bowiem frasunek to najczęściej samotne, pustelnicze wręcz przeżycie. A w dzisiejszych czasach samotność najczęściej doskwiera nam w tłumie galopującego miasta".

Marcin „Malik” Malicki jest pochodzącym z Bielska-Białej writerem (grafficiarzem), grafikiem, miłośnikiem liternictwa, pasjonatem góralskiego zdobnictwa i bielskiej historii. Projekt "oBBraz miasta #2" był współfinansowany z budżetu Gminy Bielsko-Biała. Sponsor muralu - Farby KABE Polska Sp. z o.o.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Murale, graffiti

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Murale, graffiti" podaj