bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 3 lipca 2019
  • wyświetleń: 3197

Podpisano umowę na dostawę 26 autobusów na gaz ziemny

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PKS Bielsko-Biała / Komunikacja Beskidzka" podaj

3 lipca w siedzibie bielskiego PKS-u podpisano umowę na dostawę 26 fabrycznie nowych, ekologicznych autobusów marki Solaris napędzanych sprężonym gazem ziemnym (CNG).

autobusy, pks
Podpisano umowę na dostawę 26 autobusów na gaz ziemny · fot. bzpg.pl


W siedzibie bielskiego PKS-u, zebrali się Wójtowie Gmin wchodzących w skład Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego na czele z Radosławem Ostałkiewiczem Przewodniczącym Zarządu i starostą bielskim Andrzejem Płonką, oraz przedstawiciele bielskiego PKS-u Marek Małacha Prezes Zarządu i Paweł Sadza Wiceprezes Zarządu, a także Rafał Zajas Dyrektor Sprzedaży Regionu Południowego firmy Solaris Bus and Coach S.A.

Cel tego spotkania był nietuzinkowy, a mianowicie podpisanie umowy na dostawę 26 fabrycznie nowych, ekologicznych autobusów marki Solaris napędzanych sprężonym gazem ziemnym (CNG).

"Dwunastki" spod znaku jamnika trafią na drogi powiatu bielskiego i nie tylko, w dwóch dostawach. Pierwsza z nich, obejmująca 13 sztuk uzupełni tabor rozwijającego się przewoźnika już w czerwcu przyszłego roku. Druga część dostawy zrealizowana zostanie w grudniu. Autobusy klasy „MAXI” o nazwie handlowej Urbino 12 CNG wyposażone w wszelkie udogodnienia dla pasażerów, wycenione zostały przez oferenta na 1 003 000 PLN netto, co daje cenę łączną za popularnie nazywane „garbate jamniki” 32 075 940 PLN brutto.

autobusy, pks
Podpisano umowę na dostawę 26 autobusów na gaz ziemny · fot. bzpg.pl


Mają to być konstrukcje z nadwoziami o długości 12 m, szerokości 2,550 m i wysokie na 3,250 m. Każdy umożliwi podróż 90 pasażerom, w tym 32 osobom na miejscach siedzących. Dostęp na pokład zapewniony będzie przez dwa wejścia w układzie 2-2-0. Pojazdy będą napędzane silnikami gazowymi, które spełniają normę Euro 6 o pojemności 8,8 l i mocy 239 kW. Zostaną one zblokowane z automatycznymi skrzyniami biegów. Przekładnia będzie posiadać oprogramowanie umożliwiające optymalizację zużycia paliwa oraz przełożenia dobrane do warunków komunikacji miejskiej i podmiejskiej.

Nie zabraknie także systemu detekcji i gaszenia pożaru w komorze silnika. Autobusy będą klimatyzowane z funkcją rozdzielenia pracy osobno na przestrzeń pasażerską i kabinę kierowcy. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji gniazdka z portami USB. Nie zabraknie także monitoringu czuwającego nad bezpieczeństwem pasażerów i kierowców. Trzy zewnętrzne wyświetlacze diodowe o wysokiej rozdzielczości, świecące na biało zadbają o czytelność komunikatów dla pasażerów. W środku znajdą się dwa monitory LCD do prezentacji informacji liniowej. Do tego oczywiście autobusy będą posiadać GPS, darmowy dostęp do Wi-Fi oraz głosowe zapowiadanie przystanków. Autobusy okraszone będą nowym logotypem Komunikacji Beskidzkiej, a kolorystyka ma być niespodzianką.

Warto przypomnieć, że nie tak dawno temu, bo 25 marca bieżącego roku, Zarząd PKS S.A. w Bielsku-Białej podpisał z Województwem Śląskim umowę o dofinansowanie projektu pn. "Rozwój niskoemisyjnego transportu publicznego Powiatu Bielskiego - zakup taboru autobusowego", realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 - 2020. Wartość projektu wynosi ponad 32 mln zł, a dofinansowanie unijne to aż 22,5 mln zł. Wkład własny PKS S.A w Bielsku-Białej to niespełna 4 mln zł.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

PKS Bielsko-Biała / Komunikacja Beskidzka

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "PKS Bielsko-Biała / Komunikacja Beskidzka" podaj