bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 7 maja 2012
  • 10 maja 2012
  • wyświetleń: 3310

Akcja krwiodawstwa w Bielsku

Za nami:

10 maja, w ramach kampanii Grupy Muszkieterów oraz Polskiego Czerwonego Krzyża „Zbieramy Krew dla Polski”, mieszkańcy Bielska-Białej będą mogli oddać krew.

Reklama

akcja krwiodawstwa krew
10 maja w godzinach od 11.00 do 16.00 krew będzie można oddać w ambulansie RCKiK.


Już po raz piąty, Grupa Muszkieterów, zrzeszająca właścicieli sklepów Intermarché i Bricomarché, we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem, organizuje akcję honorowego krwiodawstwa.

Tegoroczna trwa od 2 maja do 28 września. W tym okresie na parkingach przy supermarketach Intermarché i Bricomarché, będą pojawiać się ambulanse służby krwi, w których będzie można oddać krew. Akcja obejmie 152 polskie miasta. Zbiórka krwi przeprowadzona zostanie w 135 miejscowościach, zaś w 17 odbędą się akcje edukacyjne, mające na celu zwiększenie wiedzy na temat wartości zdrowego stylu życia oraz promocję honorowego krwiodawstwa.

10 maja w godzinach od 11.00 do 16.00 krew będzie można oddać w ambulansie RCKiK, który stanie przed supermarketem Intermarché znajdującym się przy ul. Olimpijskiej 28 w Bielsku-Białej.

- Deficyt krwi to wciąż jeden z bardziej palących problemów dla wielu polskich szpitali. W związku z tym chcemy promować wśród Polaków ideę honorowego krwiodawstwa. Mamy nadzieję, że podobnie jak w latach poprzednich nasza kampania spotka się z dużą przychylnością Polaków i w tym roku uda nam się zebrać jeszcze więcej krwi, a tym samym uratować życie większej liczbie osób - podkreśla Eliza Orepiuk, kierownik Dyrekcji Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów.

Krwiodawcą może zostać każda osoba w wieku 18-65 lat, która waży co najmniej 50 kg i cieszy się dobrym zdrowiem. Aby móc oddać krew trzeba także posiadać przy sobie dowód tożsamości. Ambulanse, które staną przed sklepami Intermarché i Bricomarché, zaopatrzone będą w sprzęt medyczny, który pozwoli na bezpieczne pobieranie krwi.

- Oddanie krwi jest całkowicie bezpieczne i praktycznie bezbolesne. Personel medyczny używa bowiem wyłącznie jednorazowych igieł i strzykawek, a aby samo nakłucie nie było bolesne stosuje w tym celu specjalnie profilowane igły - zaznacza dr Jerzy Zaborowski, Dyrektor Generalny Polskiego Czerwonego Krzyża.

Każdy, kto zdecyduje się na oddanie krwi, uzyska bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych. Ponadto, w każdym mieście, w którym odbędzie się akcja poboru krwi, wśród krwiodawców rozlosowanych zostanie 10 profesjonalnych apteczek samochodowych PCK. Z kolei w miastach, w których odbędą się akcje edukacyjne apteczki rozlosowane zostaną wśród osób, które wezmą udział w rodzinnym konkursie rysunkowym na plakat promujący kampanię.

Organizatorzy - Grupa Muszkieterów i Polski Czerwony Krzyż - przygotowali także dodatkowe atrakcje, które będą towarzyszyć tegorocznej akcji, w tym pokazy oraz naukę pierwszej pomocy, festyny i konkursy dla dzieci, a także bezpłatne pomiary ciśnienia tętniczego i poziomu cukru we krwi. Przy okazji poboru krwi mieszkańcy Bielska-Białej będą mogli wziąć udział w pokazie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz w loterii fantowej.

Celem przewodnim kampanii „Zbieramy krew dla Polski” jest zwiększenie świadomości oraz zachęcenie Polaków do honorowego krwiodawstwa. Polacy bowiem oddają wciąż zdecydowanie mniej krwi niż mieszkańcy innych krajów Europy. W Polsce krew oddaje średnio 31 osób na 1.000 mieszkańców podczas gdy w Europie Zachodniej współczynnik ten jest dwukrotnie wyższy. Dzięki akcji zorganizowanej przez Grupę Muszkieterów i Polski Czerwony Krzyż w poprzednich latach udało się zebrać ponad 6034 litry krwi.

adv / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.