Wiadomości

  • 27 czerwca 2019
  • wyświetleń: 3025

Blisko 100 tys. widzów oglądało spektakle TP w minionym sezonie

Za nami kolejny sezon, który z pewnością Teatr Polski w Bielsku-Białej zaliczy do bardzo udanych. Przygotowano siedem nowych tytułów, a widzowie, jak zwykle nie zawiedli i licznie odwiedzali obie sceny teatru. Przed nami wyjątkowy, bo jubileuszowy, sezon, który zakończy się 30 września 2020 roku, bo właśnie tego dnia teatr skończy 130 lat.

teatr polski
Teatr Polski w Bielsku-Białej · fot. Dorota Koperska


Pięć premier miało miejsce na dużej scenie - „Boska!”, „Gałązka rozmarynu", „Mayday” z koncertem karnawałowym „To tyko twist” oraz „Wesele”, a dwie na małej - „Szaleństwo nocy letniej” oraz „Seks dla opornych”.

Obie premiery małej sceny odbyły się pod szyldem nowego cyklu - spektakli organizowanych z inicjatywy aktorów Teatru Polskiego - Off Road. Kontynuowano też cykl „Spektakle bez barier” - sześciokrotnie w teatrze goszczono osoby niewidome i niesłyszące z miasta i regionu na spektaklach oraz towarzyszących im wydarzeniach (warsztatach i spotkaniach z twórcami). Współorganizowano niezwykły koncert „Gramy DoBBro” oraz spektakl charytatywny na rzecz Ośrodka „Zameczek” w Rudołtowicach. Ponadto mogli Państwo w sezonie oglądać wystawy - malarstwa, kostiumów i fotografii - autorstwa młodych bielskich artystów. A na finał sezonu obyła się trzecia edycja festiwalu komedii Fun Fest.

- Dziękujemy Państwu za wyjątkowo liczną obecność na wszystkich organizowanych przez teatr wydarzeniach sezonu, odnotowaliśmy kolejny rekord - liczba zaprezentowanych spektakli jaki i frekwencja znów okazała się wyższa niż w ubiegłych sezonach. Odwiedziło nas 96.573 widzów (w poprzednim sezonie 93.844 widzów). Zaprezentowaliśmy łącznie 400 wydarzeń - o niemal 30 więcej niż w sezonie 2017/18. Zagraliśmy 353 spektakle własne w siedzibie, 6 spektakli w terenie. Zorganizowaliśmy 41 wydarzeń gościnnych - mówi Witold Mazurkiewicz, dyrektor Teatru Polskiego w Bielsku-Białej.

Obchody Jubileuszu 130- lecia sceny rozpoczną się 16 września „Off-Roadową” premierą spektaklu „Beztlenowce” w reżyserii Ingmara Villqista , a już 4 października na dużej scenie „Mistrz i Małgorzata” w reżyserii Małgorzaty Warsickiej, następnie „Kalina” w reżyserii Agaty Puszcz (premiera 30 listopada) i 5 grudnia „Pensjonat Pana Bielańskiego” w reżyserii Marka Gierszała.

- Jest na co czekać! A to tylko zapowiedzi pierwszej części sezonu, w której zaprosimy Państwa jeszcze na znakomite gościnne spektakle, prezentowane w ramach cyklu „Primus Inter Pares”. Już w październiku „Audiencja II”, w wykonaniu Mikołaja Grabowskiego, a w grudniu Krystyna Janda w „Zapiskach z wygnania” - zapowiada dyrektor teatru.

Teatr pięknieje. Podczas wakacji rozpocznie się drugi etap realizacji renowacji teatru w ramach projektu „Zwiększenie atrakcyjności Teatru Polskiego w Bielsku-Białej poprzez przeprowadzenie niezbędnych prac renowacyjnych oraz rozszerzenie bieżącej oferty edukacyjno-kulturalnej”, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020”.

Teatr planuje renowację sztukaterii, odmalowanie wnętrz budynku teatru, wymianę podłogi na Małej Scenie oraz oświetlenia zewnętrznego (ziemnego) wokół budynku i remont klatki schodowej służbowego wejścia do teatru. Ponadto zmodernizowany zostanie system wentylacji /klimatyzacji w budynku.
Zapewne zauważyli Państwo także odnowione schody, wiodące do teatru oraz odświeżoną elewację. Te prace wykonano w pierwszej części projektu, latem ubiegłego roku. Wtedy też wyremontowano rampę techniczną i zamontowano wentylację w pomieszczeniach technicznych pod sceną .

Inwestycja jest realizowana dzięki wsparciu Urzędu Miasta Bielska-Białej, który zapewnił Teatrowi Polskiemu wkład własny w projekcie.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Polski

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Polski" podaj