bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 10 czerwca 2019
  • wyświetleń: 6656

Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał rozebrać zaporę na Wilkówce

Śląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Katowicach podjął decyzję dotyczącą rozbiórki zapory na Wilkówce.

Ewakuacja mieszkańców w Wilkowicach. Zbiornik może pęknąć - 23.05.2019
Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał rozebrać zaporę na Wilkówce · fot. bielsko.info


- Nakazuję Przedsiębiorstwu Gospodarki Wodnej Wody Polskie rozbiórkę zapory czołowej zbiornika Wilkówka w Wilkowicach wraz z przepławką oraz urządzeniami stanowiącymi z nią całość techniczno-użytkową tj.: budowlą przelewowo-upustową z komorami czerpnymi i kanałem odprowadzającym, budynkiem sterowni, ubezpieczeniem czaszy zbiornika wraz z drogą technologiczną do celów pożarowych i uporządkowanie terenu po rozbiórce - czytamy w decyzji Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Przedsiębiorstwo Gospodarki Wodnej Wody Polskie musi przystąpić do rozbiórki w terminie do 1 października 2019 r., natomiast zakończyć rozbiórkę i uporządkować teren do 30 listopada 2021 r.

Zakresem decyzji rozbiórkowej nie jest objęta zapora przeciwrumowiskowa potoku Wilkówka, niecka wypadowa oraz elementy czaszy zbiornika stanowiące jednocześnie zabezpieczenie drogi gminnej ulicy Harcerskiej i mostu w ciągu na wysokości zbiornika.

Przypominamy, że pod koniec maja, w wyniki intensywnych opadów deszczu, zbiornik na Wilkówce w niekontrolowany sposób napełnił się wodą. Istniało zagrożenie rozszczelnienia zapory. Podjęto decyzję o ewakuacji mieszkańców, którzy wrócili do domów dopiero po kilku dniach.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zapowiedziało, że złoży zawiadomienie do prokuratury ws. wadliwego zbiornika retencyjnego w Wilkowicach.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.