bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 27 kwietnia 2012
  • 4 maja 2012
  • wyświetleń: 11065

Święto Konstytucji 3 Maja w Bielsku

Jak co roku Bielsko-Biała świętowało uroczyście rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Były kwiaty, przemówienia, defilada, występy artystyczne oraz msza święta za Ojczyznę.

konstytucja 3 maja
Widok Sejmu w czasie uchwalania Konstytucji 3 maja. Obraz Kazimierza Wojniakowskiego.


Na placu Ratuszowym w Bielsku-Białej spotkali się wszyscy ci, którzy w sposób szczególnych chcieli zamanifestować swój patriotyzm. Kolorowe biało czerwone kokardki w klapach przedstawicieli władz samorządowych i parlamentarnych oraz zaproszonych gości to widoczny symbol, który przypominał, że oto świętujemy uroczystość uchwalenia konstytucji.

Święto Konstytucji 3 Maja w Bielsku · fot. UM Bielsko-Biała


Po odśpiewaniu Hymnu państwowego i uroczystym wciągnięciu na maszt flagi państwowej w swoim przemówieniu Jacek Krywult prezydent miasta przypomniał znaczenie naszej pierwszej konstytucji.

- 221 lat temu Sejm Wielki uchwalił ustawę zasadniczą zwaną Konstytucją 3 Maja. W ówczesnej Europie było to wydarzenie bez precedensu. Gdy bowiem na całym kontynencie panował jeszcze system absolutny Polacy jako pierwsi postawili na demokrację. Fakt, że dzień uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzimy jako święto narodowe jest najlepszym dowodem na to, że decyzja Sejmu Wielkiego była jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski - mówił Jacek Krywult prezydent Bielska-Białej.

- Żyjemy w państwie, którego fundamenty oparte są na wartościach, o jakie walczyli osiemnastowieczni reformatorzy. Musimy jednak pamiętać ile wyrzeczeń, ile poświęcenia i wreszcie ile przelanej krwi kosztowała wolność, którą dziś wszyscy możemy się cieszyć. Dlatego powtórzę za Józefem Piłsudskim: „Naród, który nie szanuje swojej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

- Pragnę dziś wyrazić nadzieję, że ta ważna dla naszej Ojczyzny rocznica na zawsze pozostanie symbolem polskiego patriotyzmu, rozsądku i odpowiedzialności- dodał prezydent miasta.

Przed ratuszem przemawiali również: Zdzisław Greffling - prezes Światowego Związku Armii Krajowej - Oddział w Bielsku-Białej oraz Monika Białecka - przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miejskiej.

Po złożeniu kwiatów przy pomniku Konfederatów Barskich przedstawiciele parlamentu RP, władz samorządowych oraz reprezentanci wojska, policji, straży pożarnej, ZHP i ZHR oraz licznych organizacji kościelnych i świeckich przemaszerowali ulicami miasta do Katedry pw. św. Mikołaja, gdzie odbyła się uroczysta msza św. za Ojczyznę.

new / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.