bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 21 maja 2019
  • wyświetleń: 5125

Mieszkanie z przetargu - jak tanio kupić nieruchomość?

Materiał partnera:

Przetargi mieszkaniowe są organizowane na terenie całej Polski. Przystąpienie do przetargu to sposób na zakup mieszkania w atrakcyjnej cenie, niższej niż rynkowa. Gdzie szukać informacji o przetargach? Kto może do nich przystąpić i jakie warunki musi spełnić? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Mieszkanie z przetargu - tanio kupić nieruchomość
Mieszkanie z przetargu - jak tanio kupić nieruchomość? · fot. Pixabay.com


Przetarg mieszkaniowy - szansa na tanie mieszkanieJedną z form sprzedaży nieruchomości jest przetarg. W Polsce przetargi mieszkaniowe organizują zarówno spółdzielnie mieszkaniowe, jak i urzędy miasta. Także spółki Skarbu Państwa i samorządy często poszukują kupców na posiadane nieruchomości w drodze przetargu.

Przetarg mieszkaniowy to szansa na zakup taniego mieszkania. Dlaczego? W przetargach cena wywoławcza mieszkania jest zazwyczaj niższa niż cena rynkowa. To powoduje, że w ostatnich latach zainteresowanie przetargami rośnie wśród osób poszukujących mieszkania dla siebie lub pod wynajem.

Nieruchomości oferowane w ramach przetargów nie zawsze są zdewastowane i wymagają gruntownego remontu. Bardzo często są one w dobrym stanie technicznym i potrzebują jedynie odświeżenia. To kolejny powód, dla którego warto zainteresować się nieruchomościami wystawianymi na sprzedaż w drodze przetargu.

Gdzie znaleźć informacje o przetargach z całej Polski?Ponieważ przetargi są organizowane przez różne podmioty, to informacje o nich są publikowane w różnych miejscach, np. w lokalnej prasie, na portalach ogłoszeniowych i na tablicach ogłoszeń znajdujących się w urzędach miast czy gmin. Rozproszenie ogłoszeń nie ułatwia ich śledzenia. Z tego względu z myślą o wszystkich, którzy chcą zakupić tanie mieszkanie z przetargu, powstał serwis Listaprzetargow.pl.

Na podanej stronie znajduje się intuicyjna w obsłudze wyszukiwarka. Wystarczy jej użyć, aby znaleźć informacje o przetargach, które w najbliższym czasie odbędą się w danym województwie (nie tylko mieszkania - również lokale użytkowe, garaże, domy i całe obiekty). Zaletą wspomnianego serwisu jest również szczegółowy opis każdego przetargu wraz z odnośnikiem do ogłoszenia na stronie źródłowej. Osoby zainteresowane kupnem mieszkania właśnie z ogłoszenia otrzymują wszystkie niezbędne informacje o nieruchomości. Dodatkowo przy wielu ofertach znajduje się też dokumentacja fotograficzna, która ułatwia podjęcie decyzji o przystąpieniu do przetargu.

Czym jest wadium?Z przetargiem nierozłącznie jest związane pojęcie wadium. Przez wadium należy rozumieć sumę pieniędzy, którą musi wpłacić każda osoba zainteresowana przystąpieniem do przetargu. Informacje o wysokości wadium zawsze są zamieszczane w ogłoszeniu o przetargu. Tam też organizator wskazuje, gdzie (np. na jaki rachunek bankowy) oraz w jakim terminie należy uiścić wadium.

Wadium wynosi od 2 do 10 proc. ceny wywoławczej nieruchomości. Dla organizatora przetargu stanowi ono zabezpieczenie i świadczy o tym, że osoba przystępująca do przetargu jest na poważnie zainteresowana zakupem oferowanej nieruchomości.

Co się dzieje z wadium po przetargu? To zależy od tego, jak się on zakończył. Jeżeli jeden z uczestników wylicytował nieruchomość:

  • to wadium jest zaliczane na poczet kwoty, zaś pozostałym uczestnikom wadium jest zwracane,
  • ale nie uiścił pozostałej kwoty, to wadium przepada na rzecz organizatora.


Bez uiszczenia wadium nie jest możliwe przystąpienie do przetargu.

O czym pamiętać, przystępując do przetargu?Każda osoba zainteresowana zakupem nieruchomości powinna dokładnie zapoznać się z treścią ogłoszenia o przetargu. W ogłoszeniu można znaleźć szereg cennych informacji, np. kto jest organizatorem przetargu i jak będą wyglądać formalności po zakupie mieszkania.

W ogłoszeniach o przetargach znajdują się też dane kontaktowe do osób, które mogą udzielić więcej informacji o oferowanym mieszkaniu. Dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z nimi, aby umówić się na wizję lokalną. Oglądając mieszkanie można sprawdzić jego stan techniczny, a także podjąć decyzję o przystąpieniu lub zrezygnowaniu z przetargu.