bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 17 maja 2019
  • wyświetleń: 737

Co zrobić, żeby być lubianym w pracy?

Materiał partnera:

Dla wielu osób oprócz udanej kariery zawodowej ważne są też stosunki ze współpracownikami. Warto wiedzieć, co zrobić, żeby być lubianym, przez co lepiej będzie się pracowało. Przyjaźnie zawierane w pracy dodatkowo poprawiają samopoczucie, bo dużo lepiej będzie się wykonywało swoje obowiązki bez kłótni, niedopowiedzeń i stresu.

Co zrobić, żeby być lubianym w pracy?


CiekawośćChodzi oczywiście o zadawanie pytań, nawiązywanie rozmów ‒ nawet jeśli są to tylko tematy związane z pracą, to też pomoże nawiązać przyjaźń. Ludzie uwielbiają, gdy zadaje im się pytania, interesuje się ich opiniami, gustem, preferencjami, planami czy marzeniami. Zatem warto wykazać chociaż minimum zainteresowania znajomymi, zamiast tylko wpatrywać się np. swój komputer i odzywać się, gdy coś jest nam potrzebne.

SłuchanieW przypadku, gdy nie mamy ochoty wypytywać o wszystko kogoś, warto też tylko wysłuchać, co dana osoba ma nam do powiedzenia. Można też słuchać, gdy kilka osób ze sobą rozmawia, spróbować się włączyć - to pozwala często dowiedzieć się czegoś ciekawego. Dobrze jest też zapamiętywać, co kto powiedział ‒ chociaż jedną informację. Być może później będzie to tematem do rozmów, jeśli np. kogoś za dobrze nie znamy.

Nic na siłęJeśli zależy nam na przyjaźni z kimś, to nie warto starać się o sympatię na siłę. Skoro komuś na nas zależy, to i tak to doceni. Jeśli nie - to niestety nie można go zmusić do przyjaźni. Przykładowo, gdy dana osoba, z którą chcemy nawiązać relacje, lubi dany zespół, a my nie za bardzo - to nie warto też na siłę go próbować polubić. Każdy ma swój gust i jest wyjątkowy. Skoro czegoś nie lubimy, to i tak prędzej czy później to wyjdzie i możemy być odebrani jako pozerzy. Nie pomoże też zgadzanie się z każdym i na każdym kroku czy wychodzenie przed szereg z pomocą.

UśmiechWarto zdobyć się na uśmiech ‒ nawet w najgorszej sytuacji ‒ to rozluźni też atmosferę i będziemy spostrzegani jako optymiści, a nie pesymiści, którzy lubią się wszystkim zadręczać. Poczucie humoru jest też cechą ludzi interesujących, a uśmiechem można sporo zdziałać. Śmiejąc się, częściej będziemy odbierani jako sympatyczni, z którymi każdy chce spędzić czas.

DystansDystans do siebie również wiąże się z poczuciem humoru. Ludzie, którzy potrafią się, z siebie śmiać, są fenomenalnie odbierani przez innych. Na pewno lepiej niż ci, którzy tego nie potrafią i są odbierani jako zapatrzeni w siebie. Gdy popełnimy jakiś błąd, można go zawsze obrócić w żart. Zawsze jest to lepsze niż żeby wytykali nas palcami i obgadywali za dane przewinienie.