bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 13 maja 2019
  • wyświetleń: 5807

Koniec z zielenią w centrum miasta? PKP planuje wycinkę drzew

Spółka PKP PLK zamierza wyciąć drzewa, które znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie torowiska w centrum Bielska-Białej. Wycinka ma objąć m.in. drzewostan przy Teatrze Polskim i wzdłuż ulicy 3 Maja.

drzewa, tory, pociąg, tunel
Koniec z zielenią w centrum miasta? PKP planuje wycinkę drzew · fot. bielsko.info


- Zniknie z krajobrazu naszego miasta zielony korytarz wzdłuż torów kolejowych, który zachował się na odcinku od Dworca Głównego PKP do tunelu przy Hotelu Prezydent oraz od tunelu przy Teatrze Polskim do ul. Sempołowskiej. Na pozostałym odcinku linii kolejowej 139 w obrębie Bielska-Białej drzewa i krzewy zostały praktycznie już wycięte - alarmuje członkowie grupy "Bielszczanie dla Drzew".

PKP PLK S.A. poinformowało, że zakres wycinki obejmuje kilkadziesiąt drzew. Kolejowa spółka ma zrobić to w oparciu o ustawę o transporcie kolejowym z dnia 28 marca 2003 r. oraz Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 7 sierpnia 2008r. w sprawie wymagań w zakresie odległości i warunków dopuszczających usytuowanie drzew i krzewów, elementów ochrony akustycznej i wykonywania robót ziemnych w sąsiedztwie linii kolejowej. Przepisy te określają, że drzewa nie mogą rosnąć w odległości mniejszej niż 15 m od osi skrajnego toru.

drzewa, tory, pociąg, tunel
Koniec z zielenią w centrum miasta? PKP planuje wycinkę drzew · fot. bielsko.info


- Z dokonanego przeglądu w terenie wynika, że zostanie wyciętych około 250 drzew na które zarządzający musi uzyskać zezwolenie na wycinkę oraz ponad 100 sztuk drzew na które zezwolenie nie jest wymagane zgodnie z ustawą o ochronie przyrody. Pomiędzy ul. Wałową a Hotelem Prezydent, ze względu na utrudniony dostęp, nie byliśmy w stanie oszacować liczby drzew, dla których wnioskodawca nie musi uzyskać zezwolenia na wycinkę - poinformowano na stronie "Bielszczanie dla Drzew".

Obrońcy bielskiej zieleni oczekują od włodarzy Bielska-Białej podjęcia rozmów z zarządzającym linią kolejową, dokonania przeglądu drzewostanu, oceny drzew przez wykwalifikowanego dendrologa i usunięcie tylko tych drzew, które stwarzają realne zagrożenie.

W sieci trwa zbiórka podpisów pod petycją do Prezydenta Miasta Bielska-Białej o podjęcie działań, które mają zahamować wycinkę drzew. Petycję można podpisać na stronie www.petycjeonline.com.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.