Wiadomości

  • 9 maja 2019
  • wyświetleń: 5109

5 najpiękniejszych atrakcji Cypru

Materiał partnera:

Cypr - tu odpoczniesz niezależnie od tego, czy wolisz tłumy, czy chcesz być sam. Lubisz zwiedzać, a może wolisz po prostu plażę? Do wyboru masz jedno i drugie. Cypr oferuje właściwie wszystko. W tym piękną pogodę. Zobacz pięć najpiękniejszych atrakcji Cypru.

5 najpiękniejszych atrakcji Cypru
Skała Afrodyty


1. Skała AfrodytyJeśli wierzyć greckim mitom, to właśnie u stóp Cypru miały miejsce narodziny bogini Afrodyty. Dokładniej rzecz ujmując, pewnego dnia wyłoniła się ona z morskiej piany, a pamiątką po tym wydarzeniu ma być olbrzymia skała leżąca w morskiej toni niedaleko plaży, która oczywiście nosi miano plaży Afrodyty. Jako że Afrodyta była boginią miłości, płodności i piękna, do dziś mieszkańcy Cypru i odwiedzający go goście wierzą, że trzykrotne opłynięcie skały da im niezwykłą płodność, wieczną młodość i oczywiście szczęście w miłości. Opłynięcie skały jest zadaniem dość karkołomnym, na szczęście można sobie pomóc w inny sposób. Wśród licznych rozsypanych na plaży kamyków, trzeba znaleźć taki w kształcie serca.

Skała Afrodyty leży około dwudziestu kilometrów na wschód od Pafos.

5 najpiękniejszych atrakcji Cypru
Cape Greco


2. Cape GrecoChroniony park narodowy to prawdziwa perełka dla miłośników przyrody i malowniczych widoków. Oferuje trasy piesze i rowerowe, ścieżki dydaktyczne, niezwykłe widoki na morze i morskie jaskinie. Jest też trasa do jazdy konnej i bardzo dużo tarasów widokowych. Chociaż to park, można tu popływać, a nawet zanurkować w specjalnie wyznaczonych miejscach. Wizytówką Cape Greco jest Kamara tou Koraka - naturalny łuk skalny, miejsce szczególnie często fotografowane przez turystów.

Warto też zajrzeć do przepięknej Jaskini Cyklopa, z której roztacza się wyjątkowo piękny widok na Morze Śródziemne.

[zdjecie=20898]
Nissi Beach


3. Nissi BeachCypr to wyspa, a jak wyspa to muszą być plaże. Faktycznie na Cyprze jest ich całkiem sporo, ale to Nissi Beach zasłużyła sobie na miano najpiękniejszej. Zapewne przyczynił się do tego bardzo drobny bielutki piasek i wyjątkowo turkusowy kolor wody. Na leżącą nieopodal niedużą wyspę można dojść wpław nawet z dzieckiem. Woda w tym miejscu sięga do kostek. Co nie znaczy, że w pobliżu plaży nie da się popływać. To miejsce kipi od pływaków i miłośników skuterów. Z licznych barów i pubów słychać muzykę, która wręcz namawia do tańca. Na plaży odbywają się różne imprezy tematyczne. Nie da się ukryć, że w sezonie bywa tu dość tłoczno. Na szczęście, chociaż najpiękniejsza, to niejedyna plaża na Cyprze.

4. Lara Beach - dzika plażaJedna z licznych alternatyw dla miłośników ciszy i spokoju na plaży. Lara Beach to plaża dzika, niezagospodarowana. Co to znaczy? W pobliżu nie ma barów, kafejek, pubów, wypożyczalni i tego wszystkiego, co można znaleźć na Nissi Beach. Wybierając się na Lara Beach, nie można zapomnieć o podstawowym wyposażeniu, prowiancie i wodzie. Inaczej może być krucho.

Na Lara Beach znajdziemy czysty piasek i wodę oraz wszechobecną ciszę. Ten mały raj na Cyprze ma szansę pozostać niezmienionym przez wiele lat, ponieważ znajduje się w strefie chronionej. Szczególnie upodobały ją sobie żółwie zielone, które tu właśnie od maja do sierpnia odbywają sezon lęgowy i składają jaja. Na plaży jest dużo oznaczeń, których nie można lekceważyć. Nie można też zostać na plaży na noc. Trzeba ją opuścić najpóźniej godzinę przed zachodem słońca.

5. Park Archeologiczny Kato PafosCypr uznawany jest za kolebkę cywilizacji, na wyspie nie mogło więc zabraknąć stanowisk archeologicznych. Park Archeologiczny Kato Pafos został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obejmuje starożytne miasto Pafos, niegdysiejszą stolicę Cypru. Chociaż większość wykopalisk sięga okresu rzymskiego, znajdą się i prehistoryczne artefakty, a także trochę bardziej współczesne - pochodzące ze Średniowiecza.

Zwiedzając Kato Pafos, warto patrzeć pod nogi, znajdują się tu przepiękne, oryginalne mozaiki podłogowe z II wieku naszej ery. Za najważniejsze zabytki uznaje się zamek Saranta Korones, ruiny bazyliki Limeniotissa, teatr i cztery wille z okresu rzymskiego.

Zafascynowała cię ta niezwykła wyspa? Sprawdź oferty wyjazdów na Cypr na www.itaka.pl.