bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 22 kwietnia 2012
  • 26 kwietnia 2012
  • wyświetleń: 16717

Kozubnik odzyska swój blask?

Położony kilkanaście kilometrów od centrum Bielska-Białej kompleks w Kozubniku ma znów stać się nowoczesną i ekskluzywną wizytówką Beskidów. Choć dziś to obiekt zrujnowany, to pojawiły się plany, według których mają tu powstać: apartamenty pod wynajem, hotel, aquapark, spa, restauracja i wielopoziomowy parking.

Ośrodek Kozubnik
W Kozubniku ma powstać nowoczesny i ekskluzywny kompleks. · fot. Sawa Apartments, gazeta.pl


Cała inwestycja została podzielona na 3 etapy. Najpierw zostaną przebudowane istniejące budynki Kiczora i Daglezja. W pierwszym powstanie 57 apartamentów typu condohotel, w drugim - 36. Koncepcja przewiduje też budowę hotelu (170-200 pokoi) wraz z aquaparkiem, spa i restauracją na 400-600 osób.

Ośrodek Kozubnik · fot. Sawa Apartments, gazeta.pl


W drugim etapie w Kozubniku ma powstać 250 mieszkań typu condohotel, centrum rozrywki dla 400 osób z dyskoteką i klubem nocnym oraz sześciokondygnacyjny parking naziemny z 288 miejscami postojowymi.

Jak wyjaśniają w spółce, condohotele to apartamenty należące do osób indywidualnych, zarządzane przez profesjonalnych operatorów sieciowych, które następnie są wynajmowane gościom. Oznacza to, że taki apartament jest własnością nabywcy, który czerpie zyski z wynajmu. Condohotele budowane są przede wszystkim w miejscowościach wypoczynkowych, takich jak Kołobrzeg, Świnoujście, Ostróda czy Zakopane. Sawa Apartments zbudowała je już w Sopocie.

Władze gminy Porąbka, na terenie której znajduje się Kozubnik, od dawna chcą, aby dawny ośrodek znowu został atrakcyjnie zagospodarowany i przyciągał turystów. - Jeżeli ta koncepcja zostanie zrealizowana, to gmina bardzo na tym zyska, bo turystyka jest naszą szansą - mówi Czesław Bułka, wójt Porąbki.

---

W latach siedemdziesiątych malowniczo położony Kozubnik był największym ośrodkiem wypoczynkowym w Beskidach. Przypominał małe miasteczko. Na 7,5 ha istniał kompleks 11 hoteli zbudowanych ze szkła i aluminium. Jednocześnie mogło tu wypoczywać 500 osób. Goście korzystali z krytych basenów, kortów, saun, wyciągu narciarskiego, trzech restauracji, stołówki i pięciu barów. Ośrodek posiadał własne ujęcie wody, oczyszczalnię ścieków i awaryjny system zasilania wyposażony w dwa czołgowe silniki.

Choć kompleks powstał z myślą o hutnikach, to wypoczywali tu przede wszystkim partyjni notable, m.in. syn Leonida Breżniewa. W latach 80., gdy kryty basen był jeszcze rarytasem, ludzie z całego regionu przyjeżdżali tutaj popływać.

Czasy świetności ośrodka skończyły się wraz z PRL-em. W latach 90. opustoszałymi budynkami zajęli się szabrownicy. Dziś dawny ośrodek jest zniszczony, po domach wypoczynkowych zostały szkielety, hale po basenach i restauracjach są zrujnowane.

new / bielsko.info
źródło: Radio Bielsko

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.