bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 23 kwietnia 2019
  • wyświetleń: 2424

Smartfony z czujnikiem Halla - na czym polega jego działanie?

Materiał partnera:

Poszukując nowego smartfonu najczęściej zwracamy uwagę na jego podstawowe parametry techniczne takie jak jakość aparatu fotograficznego, oprogramowanie, wytrzymałość baterii, wielkość wyświetlacza i inne dodatkowe funkcje. Za prawidłowe działanie wszystkich podzespołów odpowiadają z kolei inne mniejsze, w tym czujnik Halla, który obecny jest również w komputerach przenośnych i tabletach. Czym jest czujnik Halla? Do czego służy? Jaką funkcję pełni w smartfonie?

Smartfony z czujnikiem Halla


Czujnik Halla - czym jest? W jaki sposób działa?To niewielkie urządzenie służy do wykrywania natężania działania pola magnetycznego, co z kolei wpływa na prawidłowe funkcjonowanie pozostałych podzespołów zainstalowanych w smartfonie. Czujnik Halla swoją nazwę zawdzięcza sławnemu naukowcowi, który zajmował się badaniem różnego rodzaju zjawisk fizycznych. Edwin Halla w 1879 roku odkrył, że w przepływającym prądzie danego przewodnika występuje znaczna różnica potencjałów. Przyczyną tego było jego poprzeczne położenie do pola magnetycznego - stąd właśnie wzięła się nazwa czujnik Halla.

Czujnik Halla w telefonie - do czego służy?Wbrew pozorom urządzenie to jest niezwykle mądre i praktyczne, to właśnie dzięki jego pracy ekrany wyświetlaczy naszych smartfonów wygasają, kiedy z nich przez dłuższy czas nie korzystamy. Bardzo często można się spotkać z określeniem czujnika Halla jako czujnika zbliżeniowego, co ściśle powiązane jest z pełnioną przez niego rolą. Otóż wyobraźmy sobie, że smartfon znajduje się w specjalnie dostosowanym etui magnetycznym, gdy zostaje zamknięte, wówczas wytwarza się pole magnetyczne, wtedy to też ekran wygasza się poprzez sprytne działanie czujnika Halla. Co więcej, otwierając etui magnetyczne ekran samoistnie się włączy - to również zasługa czujnika Halla. Smartfony wyposażone w czujnik Halla dłużej wytrzymują bez ponownego ładowania baterii, co jest oczywiście zasługą automatycznego wygaszania wyświetlacza.

Tym prostym sposobem nie musimy samodzielnie wyłączać wyświetlacza ekranu smartfonu co jest niezwykle wygodne i komfortowe w użyciu. Czujniki Halla znajdują się także w wielu innych sprzętach, z którymi mamy do czynienia na co dzień - laptopach, tabletach, czytnikach e-booków itp.

Jaki telefon z czujnikiem Halla wybrać?Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli smartfonów wyposażonych w innowacyjny czujnik Halla. Przed zakupem telefonu należy zastanowić się nad jego głównym przeznaczeniem, w ten sposób o wiele bestcena.pl/smartfony-i-telefony/xiaomi-redmi-note-7-4-64gb-dual-sim-czarny. Ten model zachwyca nie tylko swoją funkcjonalnością i wysokimi parametrami technicznymi, ale także atrakcyjnym wyglądem. Biorąc pod uwagę ten konkretny model telefonu, nie sposób nie dostrzec jego designerskiego wykończenia i dużego ekranu, który świetnie sprawdzi się podczas oglądania ulubionych seriali.