Praca Bielsko-Bia�a Praca Bielsko-Bia�a

bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 3 kwietnia 2019
  • wyświetleń: 1543

Uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego chcą się dostać do Sejmu

Uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku-Białej - Kacepr Sikorski i Dominik Matuszek - chcą zostać posłami Sejmu Dzieci i Młodzieży. Celem projektu, który ma pomóc dostać się uczniom z Bielska-Białej do Sejmu, jest rozpropagowanie postaci posła na Sejm II RP Józefa Płonki.

- Naszym bohaterem wybraliśmy Józefa Płonkę - nauczyciela, majora Wojska Polskiego, wielkiego społecznika - informują uczniowie "Piątki". Kacper Sikorski i Dominik Matuszek chcą, aby bielszczanie poznali sylwetkę posła. W tym celu przygotowali życiorys Józefa Płonki, który publikujemy poniżej oraz utworzyli stronę internetową www.jozefplonka.pl.

Józef Płonka urodził się 23.02.1891r. w Zbytkowie. Z zawodu był nauczycielem, w 1910r. ukończył seminarium nauczycielskie, w 1912 zdał egzamin kwalifikacyjny dla nauczycieli. Pracował w szkołach ludowych w Marklowicach Górnych i Michałowicach. Działał społecznie w Macierzy Szkolnej Księstwa Cieszyńskiego i był naczelnikiem „Sokoła” we Frysztacie, od 1912r. organizował i ćwiczył wojskowe drużyny sokole. Był czynnym uczestnikiem walk I Wojny Światowej, służył w 3 i 4 Pułku Piechoty Legionów Polskich. W maju 1918r. dostał się do niewoli niemieckiej, z której udało mu się zbiec. W czasie konfliktu polsko-czeskiego 1919-1920 zorganizował Ochotniczy Batalion Piechoty Ziemi Cieszyńskiej. W 1922 roku przeszedł do rezerwy w stopniu kapitana i zaczął prowadzić gospodarstwo rolne w rodzinnym Zbytkowie; w 1924r. został awansowany na majora.

W 1935 roku został wybrany posłem z okręgu nr 92 (Bielsko Śląskie) 12 z ramienia Narodowo-Chrześcijańskiego Zjednoczenia Pracy, zdobywając 35960 głosów. W latach 1935-1939 był też posłem na Sejm Śląski. W latach 1935-1936 wydawał tygodnik „Śląska Brygada”. Podczas kampanii wrześniowej był żołnierzem 3 Pułku Strzelców Podhalańskich stacjonującego w Bielsku-Białej. Po 17 września przekroczył granicę Rumunii, skąd zdołał przedostać się do Francji. Po jej upadku w 22 czerwca 1940r. przybył do Wielkiej Brytanii, gdzie pracował m.in. w Stacji Zbornej Oficerów i 3 Brygadzie Szkolnej. Do Polski wrócił w marcu 1946r. Po wojnie był przewodniczącym rady nadzorczej mleczarni w Pawłowicach, oraz prezesem kółka rolniczego w Zbytkowie.

Żonaty z Marią Mastalerz, miał z nią syna Mieczysława, oraz córki Bolesławę, Stanisławę i Danutę. Odznaczony orderem Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari 5 kl., Krzyżem Niepodległości i czterokrotnie Krzyżem Walecznym.

Zmarł 28.10.1973r. w rodzinnym Zbytkowie.

ab / bielsko.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.