Reklama

Wiadomości

  • 17 kwietnia 2012
  • wyświetleń: 4566

Uczniowski Kongres Kultury w LO

W IV LO im. KEN rozpoczął się Uczniowski Kongres Kultury. Wydarzenie łączy w sobie literaturę i sztukę z potrzebą aktywizowania młodych ludzi w takim obszarze, jak odbiór i rozumienie kultury współczesnej.

Kongres jako wydarzenie kulturalne adresowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych - pokazy, spotkania, warsztaty, konkursy. Celem Kongresu jest przybliżenie młodzieży zjawisk zachodzących we współczesnym świecie, ukierunkowanie jej w stronę nowoczesnego edukowania i kreatywnego postrzegania szeroko pojętej kultury w jej wymiarze materialnym i duchowym.

Uczniowski Kongres Kultury w IV LO · fot. UM Bielsko-Biała


Działania w ramach Kongresu służą także prezentacji twórczości młodych ludzi oraz są pretekstem do spotkań z wybitnymi artystami i szczególnymi gośćmi. Będą to: poeta, dziennikarz i eseista - Tomasz Jastrun, światowej sławy rzeźbiarz - Bronisław Krzysztof, reżyser i malarz - Marek Luzar, aktor i twórca Cieszyńskiego Studia Teatralnego - Bogusław Słupczyński. Organizatorzy kongresu pozyskali do współpracy także Galerię Bielską BWA, Fundację Centrum Fotografii, Domino Film oraz otrzymali wsparcie ze strony reżysera Lecha Majewskiego, światowej sławy malarza prof. Leona Tarasewicza, a także Pracowni Językowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jedną z form aktywizowania młodych ludzi są warsztaty artystyczne: filmowy, teatralny, literacki i językoznawczy. Spotkania kongresowe to wykłady połączone z prezentacjami oraz panel dyskusyjny kończący ostatni dzień Kongresu, poświęcony rozmowie o „polskiej duszy” w kontekście sztuki Tadeusza Słobodzianka „Nasza klasa” i książki Anny Bikont „My z Jedwabnego”.

Uczniowski Kongres Kultury jest nową propozycją edukacyjną. Jest także przedsięwzięciem, które ma na celu przybliżenie młodzieży bielskich szkół ponadgimnazjalnych współczesnej literatury i sztuki oraz idei współistnienia wielokulturowej społeczności od wieków zamieszkującej nasz region.

Organizatorzy już teraz planują kolejną edycję przedsięwzięcia, która odbędzie się za dwa lata.

new / bielsko.info

źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.