bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 17 kwietnia 2012
  • wyświetleń: 6666

Szkoła otrzymała szybowiec

Od grudnia ubiegłego roku uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych w Bielsku-Białej odrestaurowują szybowiec "Mucha 100A" - legendarną konstrukcję, pochodzącą z początku lat pięćdziesiątych poprzedniego stulecia. Tymczasem 13 kwietnia szybowiec stał się oficjalnie własnością bielskiej placówki. Jego dotychczasowy właściciel - Tadeusz Rzepiela z Chorzowa podczas okolicznościowego spotkania w bielskim Urzędzie Miasta przekazał dyrekcji szkoły stosowne pismo w tej sprawie.

szybowiec Mucha
„Mucha” oficjalnie w rękach bielskich uczniów · fot. UM Bielsko-Biała


Historia ma swój początek kilka lat temu, kiedy to bielski pilot i wychowawca młodzieży - Krzysztof Cieślawski poznał Tadeusza Rzepielę. Podczas jednej z rozmów okazało się, że chorzowianin dysponuje dość dobrze zachowanym egzemplarzem „Muchy”. Cieślawski zaproponował wówczas przekazanie szybowca bielskiej szkole, co właśnie udało się sfinalizować.

Szybowiec "Mucha" oficjalnie w rękach bielskich uczniów · fot. UM Bielsko-Biała


„Mucha” swoje miejsce znalazła na lotnisku u podnóża góry Żar, gdzie bielscy uczniowie spędzają każdą wolną chwilę, by przywrócić szybowiec do dawnej świetności. Chłopcy w swych działaniach wspierani są przez właściciela firmy zajmującej się serwisami samolotów - Jerzego Biskupa.

Młodzi pasjonaci założyli nawet blog, na którym można zapoznać się z informacjami na temat samego szybowca o obejrzeć zdjęcia przedstawiające aktualny postęp prac.

Po zakończeniu renowacji „Mucha” przejdzie wszelkie niezbędne testy warunkujące jej dopuszczenie do lotów. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to szybowiec powinien wzbić się w powietrze w wrześniu 2012 r.

new / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.