bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

 • 14 marca 2019
 • wyświetleń: 1375

Odkurzacz workowy czy bezworkowy? Co kupić?

Materiał partnera:

Trudno sobie wyobrazić domowe porządki bez wydajnego odkurzacza. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli, które można dostosować do potrzeb konkretnego użytkownika. Do dyspozycji są zarówno standardowe odkurzacze workowe, jak i bardziej nowoczesne odkurzacze bezworkowe. Który wybrać?

silnet


Zarówno odkurzacze workowe, jak i bezworkowe cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników. Chociaż działają na identycznej zasadzie, różnica tkwi w systemie gromadzenia i usuwaniu zebranych śmieci.

Odkurzacze workowe - krótka charakterystykaDla tego typu odkurzaczy typowe jest zbieranie kurzu i zanieczyszczeń do worków. W zależności od modelu mogą to być worki:
 • papierowe - jednorazowe,
 • tekstylne - do wielokrotnego użytku.


Worki papierowe wykonane są z wytrzymałego materiału, dlatego ryzyko ich pęknięcia i uszkodzenia zostaje zminimalizowane. Są jednocześnie dość pojemne, dzięki czemu nie trzeba ich często zmieniać. Zaletą worka papierowego jest także fakt, iż po napełnieniu wystarczy go wyjąć, wyrzucić i w jego miejscu umieścić nowy. Takie rozwiązanie jest nie tylko wygodne, ale i dość higieniczne.

Worki tekstylne także wykonane są z solidnych tkanin, dzięki czemu są odporne na rozerwania czy inne uszkodzenia. Mają to do siebie, że po ich zapełnieniu należy usunąć zawartość (np. wytrzepać) i w razie potrzeby wyprać. Następnie trzeba je ponownie założyć i dalej użytkować.

Odkurzacze bezworkowe - najważniejsze informacjeOdkurzacze bezworkowe różnią się od workowych systemem zbierania i opróżniania zgromadzonych zanieczyszczeń. W tym przypadku worki zastępuje specjalny pojemnik z tworzywa, w którym dochodzi do zassania śmieci i upchnięcia na dnie pojemnika. Tzw. efekt cyklonu sprawia, że nie trzeba opróżniać „worka” po każdym odkurzaniu.

Zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko mniejsza częstotliwość czyszczenia pojemnika. Na korzyść przemawia szybkie i komfortowe opróżnianie ze zgromadzonych zanieczyszczeń. Wystarczy tylko wyjąć pojemnik z obudowy, otworzyć go i wsypać śmieci bezpośrednio do kosza. Niektóre modele odkurzaczy bezworkowych pozwalają na obsługę pojemnika tylko jedną ręką, co przekłada się na większy stopień higieny.

Jaki odkurzacz jest lepszy?Zastanawiasz się, jakie odkurzacze wybrać? Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi - wszystko zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań użytkownika.

Na odkurzacze workowe zdecyduj się, m.in. gdy:
 • nie przeszkadza Ci systematyczne pranie worka tekstylnego,
 • ponoszenie kosztów związanych z systematycznym zakupem worków papierowych nie jest problematyczne,
 • nie chcesz mieć bezpośredniego kontaktu z zawartością worka - w przypadku worków wykonanych z papieru.


Minusem odkurzaczy z workiem tekstylnym jest konieczność częstego prania pojemnika - w celu zachowania higieny.

Kup odkurzacz bezworkowy, jeśli:
 • cenisz sobie wygodę obsługi,
 • chcesz mieć wgląd zawartości pojemnika - przydaje się to wówczas, gdy odkurzacz wciągnie mały element,
 • zależy Ci na maksymalnej sile ssania - nie zależy ona od stopnia zapełnienia pojemnika,
 • nie chcesz ponosić żadnych dodatkowych kosztów związanych z eksploatacją sprzętu domowego.


Minusem odkurzaczy bezworkowych jest natomiast konieczność mycia filtrów i pojemnika - robisz to jednak tylko raz na jakiś czas.

Decyzję musisz podjąć samodzielnie - w oparciu o swoje potrzeby. Weź pod uwagę m.in. skuteczność sprzątania, wygodę użytkowania, częstotliwość wymiany worka / pojemnika.