bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 14 kwietnia 2012
  • wyświetleń: 3444

Zmarł Józef Drożdż

Józef Drożdż urodził się 22 stycznia 1918 roku w Kamienicy - obecnej dzielnicy Bielska-Białej. Od najmłodszych lat był wielkim pasjonatem sportu. Bardzo aktywnie działał także w harcerstwie. Od 1935 roku reprezentował jeden z dwóch polskich klubów funkcjonujących wówczas w Bielsku - Harcerski Klub Narciarski. Ukończył także kurs szybowcowy, zostając pilotem kategorii „C”.

Józef Drożdż
Józef Drożdż · fot. UM Bielsko-Biała


W roku 1939 Józef Drożdż został komendantem Pogotowia Harcerskiego utworzonego w przeddzień wybuchu wojny, a od listopada 1939 roku był członkiem Związku Walki Zbrojnej. Organizował harcerskie oddziały zajmujące się kolportażem ulotek i niesieniem pomocy rodzinom poległych. Został aresztowany w roku 1940 i całą okupację spędził w więzieniach i obozach koncentracyjnych.

W lipcu 1945 szczęśliwie powrócił do Bielska, gdzie został na długie lata komendantem Hufca Harcerskiego. Przyczynił się do reaktywowania Harcerskiego Klubu Narciarskiego i odbudowy schroniska na Dębowcu. W roku 1949 roku ukończył studia na warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego, by aż do emerytury pracować jako nauczyciel wychowania fizycznego i matematyki w Zasadniczej Szkole Zawodowej im. Staszica.

W roku 1950 współtworzył Międzyszkolny Klub Sportowy ”Zryw”. Był to pierwszy klub narciarski w Szkolnym Związku Sportowym, a Józef Drożdż był jego prezesem do 1992 roku. Był też członkiem władz Polskiego Związku Narciarskiego oraz Śląskiego Okręgowego Związku Narciarskiego w Katowicach. Przeszedł wszystkie szczeble kariery sędziego narciarskiego. Od roku 1976 był sędzią międzynarodowym.

Wśród wielu odznaczeń i tytułów, jakimi w czasie długiego i pracowitego życia został wyróżniony Józef Drożdż są tak cenne, jak Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, medal honorowy Za Zasługi dla Polskiego Komitetu Olimpijskiego i złota honorowa odznaka Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Działacze sportowi podkreślają, że mogli zawsze uczyć się od pana Józefa Drożdża świetnej organizacji pracy i umiejętności współdziałania. Do ostatnich dni swojego życia uczestniczył jako obserwator we wszystkich zawodach narciarskich jakie odbywały się w naszym regionie.

Józef Drożdż 21 stycznia 2003 r. został wpisany do „Księgi Zasłużonych dla Bielska-Białej".

new / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.