bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 25 lutego 2019
  • wyświetleń: 4527

[WIDEO] Czy wiesz jak się zachować, gdy zapali się samochód?

Zimą serwis Bielskie Drogi, z którym współpracujemy, stworzył kolejny film profilaktyczny. Tym razem tematyka odbiegała od dwóch poprzednich produkcji poświęconych bezpieczeństwu pieszych.- Postanowiliśmy poruszyć temat pożarów samochodów, które niemalże codziennie dotykają kogoś z mieszkańców Bielska-Białej i najbliższych okolic. To sytuacja wyjątkowo stresująca, w której kluczową rolę odgrywa czas, opanowanie i umiejętność fachowego działania. Ważnym elementem jest także pomoc ze strony innych użytkowników dróg - informują twórcy filmu.

"Kilogramową gaśnicą nie da się zgasić samochodu" - takie głosy pojawiają się niejednokrotnie w komentarzach pod wpisami dotyczącymi pożarów. Jeśli gasimy samochód w taki sposób jak Martyna, bohaterka produkcji, to z tym stwierdzeniem można by było się zgodzić. Jeśli jednak zachowamy spokój i umiejętnie wprowadzimy środek gaśniczy, ograniczając tym samym dostęp tlenu, to jesteśmy w stanie ugasić pożar komory silnika w zarodku. Ważne jest także nasze bezpieczeństwo i odpowiednie zabezpieczenie miejsca zdarzenia.

R1234yf - śmiertelne niebezpieczeństwo! Wiedza, którą powinien przyswoić każdy kierowca

Jeśli w układzie klimatyzacji naszego samochodu krąży czynnik R1234yf, to w trosce o własne bezpieczeństwo powinniśmy zaniechać akcji gaśniczej prowadzonej "na własną rękę" i oddalić się w bezpieczne miejsce. Gdy już dojdzie do pożaru samochodu z czynnikiem chłodzącym R1234yf musimy być gotowi dosłownie na wszystko - czynnik ulega samozapłonowi w temperaturze 405°C. Efektem ubocznym spalania gazu jest fluorowodór, który w połączeniu z wodą tworzy trujący kwas fluorowodorowy. Szczegółowo problem został omówiony w branżowym serwisie Strażacki.pl.

Produkcja filmu odbyła się w Bielsku-Białej na przełomie 2018 i 2019 roku · fot. Maciej Rojczyk Fotografia


Zdjęcia do filmu zrealizowano w Bielsku-Białej. Plan zdjęciowy zabezpieczali straży z OSP KSRG Hałcnów, którzy po zakończeniu produkcji wzięli w obroty samochód wykorzystany do filmu. Twórcy przygotowali im symulację wypadku drogowego z osobą zakleszczoną we wraku. Druhowie mieli okazję przećwiczyć procedury ratownicze. Całość została sfilmowana profesjonalnym sprzętem i przeznaczona na potrzeby własne jednostki do dalszych szkoleń i analizy działań ratowniczych.

"A czy Ty wiesz jak się zachować...?"
Reżyseria: Adam Aljovich.
Scenariusz: Adam Aljovich, Łukasz Łaciok.
Produkcja: Ambient Light Visuals i Bielskie Drogi.
Dźwięk: 3/4 UDGS Bartosz Kasowski.
Wystąpili: Martyna Śliwa oraz Damian Kuboszek, Maksymilian Bednarz, Natalia Głąb, Tomasz Sidorczuk, Bartłomiej Sidorczuk, Łukasz Łaciok, Daniel Kliś.

BM / bielsko.info, źródło: bielskiedrogi.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.