Wiadomości

  • 19 lutego 2019
  • 21 lutego 2019
  • wyświetleń: 10101

Woj. śląsko-małopolskie? Organizacje łączą siły i chcą zmiany nazwy

W Śląskim Urzędzie Wojewódzkim i Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach złożono petycję dotyczącą zmiany nazwy i heraldyki województwa śląskiego. Stowarzyszenie Beskidzki Dom, wraz z dziewięcioma innymi organizacjami chce, aby województwo śląskie zmieniło nazwę na śląsko-małopolskie.

Loading...


Inicjatorem akcji jest Stowarzyszenie Beskidzki Dom, jednak pismo podpisało dziewięć organizacji. m.in. Towarzystwo Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej, Towarzystwo Miłośników Dankowic,Towarzystwo Miłośników Ziemi Bestwińskiej, Stowarzyszenie Niezależni.BB, Związek Podhalan - oddział Górali Żywieckich, a także organizacje z Częstochowy i Zagłębia Dąbrowskiego.

- Jak wiadomo wschodnia część województwa śląskiego to historyczna Małopolska. Dawne przedrozbiorowe województwo krakowskie. Chcemy nawiązać do tych tradycji. Uważamy, że nazwa województwa i jego heraldyka dyskryminuje wschodnią część województwa, ponieważ nie ma odniesienia w nazewnictwie. Mamy pozytywne przykłady w Polsce i nie tylko, kiedy nazwy jednostek administracyjnych nazywa się od wszystkich regionów, które się na niego składają, jak na przykład województwa kujawsko-pomorskie, czy warmińsko-mazurskie - mówi historyk dr Grzegorz Wnętrzak ze Stowarzyszenia Beskidzki Dom.

Loading...


Dom Beskidzki od dłuższego czasu zwraca uwagę, że obecna nazwa województwa jest krzywdząca dla znacznej części jego mieszkańców, gdyż w skład woj. śląskiego wchodzą m.in. Ziemia Częstochowska, Zagłębie, Żywiecczyzna, prawobrzeżna część Bielska-Białej i większa część powiatu bielskiego.

Oprócz władz województwa śląskiego petycja trafi również do Prezydenta RP, premiera i władz klubów parlamentarnych.

Ariel Brończyk / bielsko.info

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.