bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 24 lutego 2019
  • wyświetleń: 2129

Bielsko-Biała otrzyma ponad 520 tys. zł w ramach programu "Senior+"

Dzięki dofinansowaniu z rządowego programu "Senior+" w tym roku może powstać blisko 250 nowych domów i klubów dla seniora. Pieniądze trafią też do samorządów już prowadzących tego typu placówki. Łączna kwota dofinansowania to 62,6 mln złotych. W ramach programu Bielsko-Biała otrzyma 222 tys. zł na prowadzenie dwóch Klubów Senior+ oraz 300 tys. zł na prowadzenie Dziennego Domu Senior+.

W ramach tegorocznej edycji programu "Senior+" samorządy z całej Polski złożyły ponad 700 wniosków, a większość z nich została zakwalifikowana do uzyskania dotacji. Ponad 60% ofert dotyczy dofinansowania bieżącej działalności już istniejących domów i klubów dla seniorów. Pozostałe wnioski zakładają natomiast uruchomienie nowych placówek, w których dzięki dofinansowaniu o wartości blisko 38,1 mln zł ma powstać 5,6 tys. miejsc dla osób starszych.

- Cieszy nas fakt, że samorządy chętnie przystąpiły do konkursu, a zdecydowana większość przesłanych ofert spełniała warunki formalne, dzięki czemu mogliśmy przyznać dofinansowania. To dobra wiadomość przede wszystkim dla seniorów. Dzięki środkom z programu "Senior+" rozbudowana zostanie sieć placówek, w których osoby starsze znajdą dedykowaną dla siebie ofertę zajęć - podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

O programie

Wieloletni program "Senior+" jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego. Jego celem jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym osób starszych. W ramach programu rozbudowywana jest sieć Dziennych Domów oraz Klubów "Senior+".

Placówki tego typu to miejsca, w których osoby starsze nie tylko mogą spędzać czas korzystając z oferty kulturalnej czy zajęć sportowych, ale również mają zapewnione posiłki oraz opiekę i pomoc w czynnościach dnia codziennego. Kluby "Senior +" działają w uproszczonej formule, żeby z programu mogły skorzystać również mniejsze gminy.

W latach 2015-2017 powstało w Polsce 240 tego typu placówek, które oferowały seniorom ponad 6,2 tys. miejsc. Natomiast tylko w ubiegłym roku było to 260 nowych domów i klubów dla seniorów. Z kolei środki na utrzymanie placówek wykorzystało 229 istniejących już placówek. Budżet programu w ubiegłym roku to 80 mln złotych. Taką samą kwotę zapisano na tegoroczną edycję programu.

BM / bielsko.info, źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.