Wiadomości

  • 17 lutego 2019
  • wyświetleń: 8707

Tereny Bielska-Białej na historycznych mapach Habsburgów

Zastanawialiście się jak wyglądały tereny dzisiejszego Bielska-Białej 200, a nawet 250 lat temu? Z odpowiedzią przychodzi serwis internetowy mapire.eu prezentujący mapy wykonane w okresie panowania Habsburgów.

Bielsko-Biała
Historyczna mapa Bielska i Białej · fot. mapire.eu


O serwisie mapire.eu już pisaliśmy, ale niedawno pojawiło się w nim kilka kolejnych sporządzonych parę wieków temu map. Doskonale pokazują one dokąd sięgała zabudowa Bielska i Białej. Co więcej, porównując każdy kolejny plan można zaobserwować w jakim kierunku rozwijały się obie miejscowości, gdzie budowano szlaki kolejowe i dokąd prowadziły wówczas drogi.

Z racji tego, że stara mapa w serwisie nakładana jest na aktualną, to pozwala również bezpośrednio porównać dzisiejszy zasięg miasta z jego historycznymi granicami. Zachęcamy do eksploracji: http://mapire.eu/en/ (strona w języku angielskim, dostępne są jeszcze niemiecki i węgierski).

Oskar Piecuch / bielsko.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj