bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 13 lutego 2019
  • wyświetleń: 6121

To największy "termos" w Bielsku-Białej. W nocy oddaje ciepło

20 000 metrów sześciennych pojemności, 65 metrów wysokości i 21 metrów średnicy - to parametry akumulatora ciepła pracującego w elektrociepłowni ZW Bielsko-Biała TAURON Ciepło.

elektrociepłownia
To największy "termos" w Bielsku-Białej. W nocy oddaje ciepło · fot. Tauron Ciepło


Podstawowym zadaniem tego urządzenia, jest wyrównywanie obciążenia źródła ciepła podczas zmiennego zapotrzebowania energii przez odbiorców. To jeden z czterech, tak dużych akumulatorów ciepła pracujących w elektrociepłowniach w Polsce.

Akumulator służy do gromadzenia nadmiaru energii w dzień i dostarczania jej miastu nocą, gdy jest najzimniej. W czasie pięciomiesięcznej przerwy, kiedy wyłączany jest dopływ ciepłej wody do zbiornika akumulatora (od czerwca do listopada) temperatura spada w nim tylko o 3 st. C.  Zadaniem akumulatora ciepła elektrociepłowni w Bielsku Białej jest zabezpieczenie ciągłych i równomiernych dostaw ciepła dla miasta Bielsko-Biała, a tym samym zapewnienie wysokiego standardu usług realizowanych przez spółkę.

elektrociepłownia
fot. Tauron Ciepło


- Zastosowanie akumulatora ciepła w naszej bielskiej elektrociepłowni ma znaczący wpływ na stabilną i ciągłą pracę bloku ciepłowniczego oraz podniesienie efektywności pracy turbiny i kotła bloku ciepłowniczego, a co za tym idzie obniżenie kosztów ich eksploatacji. Nowoczesne i sprawnie działające urządzenia oznaczają wyższy poziom bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców miasta Bielsko-Biała - mówi Jacek Uhryn prezes zarządu TAURON Ciepło.

Akumulator ciepła eksploatowany w ZW Bielsko-Biała magazynuje energię cieplną w postaci ciepłej wody i jest bezpośrednio podłączony do systemu ciepłowniczego Bielska-Białej. Urządzenie pozwala na równomierne dostawy ciepła w okresach chłodów. Gromadzi ciepło, gdy zapotrzebowanie na nie jest mniejsze, a oddaje, gdy jego zużycie rośnie - co poprawia efektywność procesu dostarczania ciepła.   

elektrociepłownia
Elektrociepłownia w Bielsku-Białej · fot. Tauron Ciepło

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.