Wiadomości

  • 11 lutego 2019
  • 18 lutego 2019
  • wyświetleń: 93067

[FOTO] Znane szczegóły ostatnich akcji CBŚP. 11 osób zatrzymanych!

11 lutego informowaliśmy o kilku dużych akcjach CBŚP na terenie Zasola Bielsńskiego i Bielska-Białej. Do dziś szczegóły tej sprawy były owiane tajemnicą. Funkcjonariusze odkrywają karty. To była udana akcja. Dzięki wspólnym działaniom CBŚP, KAS i Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej zlikwidowano drukarnię opakowań do papierosów i magazyny, w których oprócz blisko 11 ton tytoniu znajdowała się działająca krajalnia. Tytoń oraz maszyny zostały zabezpieczone, jako dowód w sprawie, a na poczet przyszłych kar zabezpieczono ponad 600 tys. zł w gotówce. Do sprawy zatrzymano łącznie 11 osób.

Zlikwidowoano profesjonalną drukarnię, krajalnię i magazyny - 11.02.2019 · fot. CBŚP


Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji z Zarządu w Katowicach Wydziału w Bielsku-Białej wspólnie z funkcjonariuszami KAS ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Bielsku-Białej ustalili, że na terenie Bielska-Białej, Zasola Bielańskiego i Ligoty, dochodzi do przestępstw akcyzowych. Po dokładnym sprawdzeniu wszystkich informacji funkcjonariusze wkroczyli do dwóch hal magazynowych, gdzie ujawniono kompletną i działającą drukarnię opakowań do papierosów znanych marek tytoniowych oraz linię do wykrawania opakowań jednostkowych i zbiorczych.

Niemal w tym samym czasie, w trakcie przeszukań pomieszczeń gospodarczych w Zasolu Bielańskim odkryto magazyn i działającą krajalnię, służącą do cięcia tytoniu. Tutaj także funkcjonariusze zabezpieczyli 2 tony tytoniu.

W wyniku przeszukania kolejnych magazynów na terenie Bielska-Białej i Ligoty ujawniono 4 tony prasowanych liści tytoniu i prawie 5 ton gotowej krajanki tytoniowej oraz ponad 180 tys. papierosów. Łączna wartość ujawnionych i zabezpieczonych wyrobów tytoniowych oraz maszyn do ich produkcji wyniosła blisko 5 mln zł. Na zabezpieczonym towarze ciążył obowiązek podatkowy w kwocie blisko 8,8 mln zł.Podczas działań funkcjonariuszy CBŚP i KAS wsparli policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach i Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej.

W toku prowadzonych czynności zatrzymano jedenaście osób, w tym dwóch obywateli Armenii. W Prokuraturze Okręgowej w Bielsku-Białej podejrzanym przedstawiono zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wytwarzania wyrobów tytoniowych bez stosownych zezwoleń i opłacania podatków. Wobec trzech osób, w oparciu o wnioski prokuratury, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, a wobec pozostałych podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci m.in. policyjnego dozoru, poręczenia majątkowego.

Zatrzymania wyglądały spektakularnie. Z relacji okolicznych mieszkańców wynika, że było słychać strzały (najprawdopodobniej były to granaty hukowe). Pod posesję podjechało kilka busów, wyskoczyli zamaskowani policjanci z karabinami, otoczyli dom i weszli do środka. Były krzyki, strzały, huk i dźwięk tłuczonego szkła. Wszystko trwało kilkanaście sekund i później ucichło. Nie wiedziałem, że takie rzeczy dzieją się tak szybko - relacjonuje świadek.

Akcja CBŚP w Zasolu Bielańskim - 11.02.2019 · fot. nadesłane przez czytelnika / Bielskie Drogi

sid / bielsko.info

źródło: KMP Bielsko-Biała, bielskiedrogi.pl, CBŚP

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.