bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

http://www.targibielskie.pl/

Wiadomości

  • 9 lutego 2019
  • wyświetleń: 4915

20 mln zł na szybką i kompleksową diagnostykę nowotworów w BCO

Statystycznie każdego dnia trzy osoby na Podbeskidziu dowiadują się, że mają raka. Dlatego tak ważna jest szybka diagnostyka. Beskidzkie Centrum Onkologii - Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej pozyskało blisko 20 mln zł, które zostaną przeznaczone na wdrożenie rozwiązań teleinformatycznych pozwalających na kompleksową diagnozę, leczenie i monitorowanie stanu zdrowia pacjenta.

szpital miejski
Beskidzkie Centrum Onkologii - Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej · fot. sid - bielsko.info


28 stycznia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego w Katowicach odbyło się uroczyste podpisanie umowy na realizację projektu pn. „Śląska Cyfrowa Platforma Medyczna eCareMed - Telemedycyna i eksploracja danych medycznych”.

Jednym z beneficjentów projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej (Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego) jest Beskidzkie Centrum Onkologii - Szpital Miejski w Bielsku-Białej, wchodzące w skład konsorcjum utworzonego w celu realizacji projektu. Konsorcjum tworzą ponadto tak znaczące placówki jak: Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach (lider projektu), Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, Centrum Onkologii - Instytut, Oddział w Gliwicach, Górnośląskie Centrum Medyczne Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Całkowita wartość projektu wynosi 78 mln 688 tys. zł, z czego do bielskiej placówki trafi 19 mln 179 tys. zł (najwięcej wśród konsorcjantów).

- Równamy do najlepszych w województwie. Codziennie przeciętnie trzy osoby na Podbeskidziu dowiadują się, że chorują na nowotwór. Dlatego tak ważna jest szybka diagnostyka. Platforma "eCareMed" zapewni pacjentom pomoc bez zwłoki - mówi Lech Wędrychowicz, dyrektor Beskidzkiego Centrum Onkologii - Szpital Miejski w Bielsku-Białej.

Śląska Cyfrowa Platforma Medyczna eCareMed ułatwi kontakt pomiędzy pacjentem a poszczególnymi podmiotami leczniczymi poprzez wykorzystanie technologii telekonsultacji medycznych, telemonitoringu oraz telerehabilitacji.

- Przez parking naszego szpitala przejeżdża rocznie 100 tys. samochodów i liczba ta będzie rosnąć. Nie wybudujemy kolejnego parkingu czy szpitala. To ślepa droga. Rozwiązanie narastającego problemu leczenia pacjentów onkologicznych musi się opierać na szybkim dostępie do informacji o chorobie. Dzięki platformie „eCareMed” przekazanie informacji o pogorszeniu się stanu zdrowia pacjenta odbędzie się na poziomie teleinformatycznym. Analiza informacji dostarczanych przez pacjentów i lekarzy rodzinnych musi się odbywać w sposób wysoce profesjonalny, bo tu pomyłka oznacza śmierć - dodaje Lech Wędrychowicz.

Jak wskazują dane epidemiologiczne, w najbliższych latach o ok. 30% wzrośnie liczba zachorowań na nowotwory. To oznacza, że zwiększy się również liczba pacjentów Beskidzkiego Centrum Onkologii - Szpitala Miejskiego w Bielsku-Białej. Pierwszy kontakt z pacjentem z podejrzeniem choroby nowotworowej zostanie przesunięty na poziom teleinformatyczny.

- Mówimy o kwalifikacji do dalszego leczenia. Pacjent zostanie zaproszony do nas, jeśli tylko lekarz rodzinny poprzez sieć teleinformatyczną wskaże w rozpoznaniu pierwotnym choćby podejrzenie nowotworu. Wtedy pacjent przyjedzie do nas na przygotowany już dla niego panel diagnostyczny. Zamiast pięciu wizyt będzie miał tylko dwie i będzie wiedział, czy jest nowotwór, czy go nie ma. To wyraźnie skróci diagnostykę - wyjaśnia Lech Wędrychowicz.

Zakończenie realizacji projektu „Śląska Cyfrowa Platforma Medyczna eCareMed - Telemedycyna i eksploracja danych medycznych” przewidziano na 2021 r.

ab / bielsko.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.