bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 31 stycznia 2019
  • wyświetleń: 1108

Jak wybrać nawilżacz powietrza do sypialni?

Materiał partnera:

Sen to ważna część naszego życia. To nie tylko odpoczynek, ale też regeneracja i przygotowanie do pracy w kolejnym dniu. Niestety higiena snu często przegrywa z brakiem wiedzy na temat potrzeb ludzkiego organizmu.

silnet


Suche powietrze a zdrowieOptymalne dla człowieka nawilżenie powietrza zamyka się w przedziale 40 - 60%. Niestety w naszym klimacie rzadko możemy liczyć na taką wartość. O ile w deszczowe wiosenne i jesienne dni wilgotność powietrza zbliżona jest do najzdrowszej, o tyle w sezonie zimowym, szczególnie w domach i mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem, potrafi spaść do 10% i mniej. Na ogół nie zdajemy sobie z tego sprawy, a nawracający kaszel, suchość w ustach, infekcje dróg oddechowych łączymy z porą roku obfitującą w wirusy i bakterie. Tymczasem nadmierne wysuszenie śluzówki jest pierwszym powodem pojawiających się problemów zdrowotnych. Chrypka i problemy z mówieniem nie muszą oznaczać infekcji gardła. To także może być skutek niedostatecznego nawilżenia powietrza. Przy tym wszystkim suche powietrze oznacza gorszej jakości sen, co bezpośrednio przekłada się na nasze codzienne samopoczucie i ilość sił witalnych.

Sposoby na nawilżenie powietrzaMy, Polacy, mamy tendencje do stosowania domowych, ekonomicznych - by nie powiedzieć oszczędnych, metod wszędzie tam, gdzie to możliwe. Stąd i za nawilżanie powietrza w sypialni często bierzemy się w nieodpowiedni sposób. Leżący na kaloryferze mokry ręcznik nie będzie w stanie dać nam tego, czego naprawdę potrzebujemy, przy okazji zasłonięty kaloryfer nie odda tak potrzebnego nam ciepła (Zobacz: Nawilżacze powietrza - skończ z mokrymi ręcznikami na grzejnikach!). Równie popularnym sposobem jest ustawianie w pobliżu grzejników, a nawet wieszanie na nich pojemników z wodą. Pobliskie źródło ciepła ma pobudzić parowanie i w ten sposób nawilżyć powietrze w mieszkaniu. Metoda równie prosta, co nieskuteczna. Efekt niestety nie jest taki, o jakim marzymy. Nawilżone zostaje powietrze w pobliżu kaloryfera, nie zaś w całym mieszkaniu.

Najlepszym sposobem na skuteczne nawilżenie powietrza w sypialni jest elektroniczny nawilżacz powietrza. Nieprzerwana wielogodzinna praca zapewnia ciągłe i skuteczne nawilżanie, a wydobywająca się z urządzenia mgiełka rozchodzi się równomiernie po całym pomieszczeniu.

Jak wybrać nawilżacz powietrzaProducenci sprzętu domowego prześcigają się w proponowaniu coraz nowszych rozwiązań. Stąd na rynku mamy wiele modeli nawilżaczy powietrza. Dla nieobeznanego z tematem laika wybór może być trudny.

Przed zakupem konkretnego nawilżacza warto ustalić, czy:

  • posiada on wbudowany higrometr i wyłącznik, który zatrzyma urządzenie, gdy wilgotność w pomieszczeniu osiągnie optymalną wartość;
  • jest na tyle wydajny, by bez problemu nawilżyć nawet dużą sypialnię;
  • jest na tyle cichy, że nie będzie przeszkadzał spać nawet osobom wyczulonym na najcichsze dźwięki;
  • posiada czujnik poziomu wody i możliwość automatycznego wyłączenia w przypadku jej braku - przydatne dla osób, które mają zwyczaj zapominać o codziennym dolewaniu wody;
  • kupno dodatkowych filtrów i części zamiennych nie będzie problemem i nadmiernym kosztem;
  • w razie potrzeby możemy liczyć na pomoc autoryzowanego serwisu. Tutaj dobrym wyborem będzie nawilżacz powietrza marki eldom.